Kurtları seven Rus işadamı, Türklerin desteği sayesinde internetin yıldızı oldu

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANININ MEŞRUİYETİNİ TARTIŞABİLİRİZ… AMA ŞİMDİ DEĞİL!

ABD yeni savunma sekreter vekili Mark Esper

Esper: F 35 tam kapasite kullanılamayacak

Rusya’dan İran’ın S-400 talebine ret

Gündem, İran, Rusya 2 Haziran 2019
159

Son günlerde dünya gündemini S 400 ve İran oldukça sık meşgul etmektedir. Türkiye’nin alıp alamayacağı konuşulurken İran’ın da S400 alma hedefi olduğu ortaya çıktı. Rusya bu gelişme karşısında İran’ın S 400 füze savunma sistemlerini satın alma talebini, Ortadoğu’da daha fazla gerginliğe sebep olmamak için reddetti.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in söz konusu füzelerin İran’a satılmasına sıcsk bakmayarak reddettiğini açıkladı. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarifi bu anaca matuftur 7 Mayıs’ta Moskova’yı ziyaret etmiş fakat Zarif’in S-400 füze sistemleri için bir talepte bulunup bulunmadığı ile ilgili net bir bilgi basına yansımadı. Fakat basına yapılan Açıklamanın satır aralarından Trump’ın İran tehditlerini caydırmak için bölgeye daha fazla ABD askeri göndermeyi kabul ettiği bir zamanda, İran’ın gelişmiş füze sisteminin temin etme girişiminde bulunmuş olabileceğini anlaşılıyor.

Putin’in İran’a yönelik silah ambargosunu kaldırdıktan bir yıl sonra 2016 yılında 800 milyon değerinde beş adet S-300 savunma sistemi satış sözleşmesi İran ile Rusya arasında imzalanmış, daha sonra Rusya bu sözleşmeden vazgeçmişti. İran ise konuyla ilgili uluslararası Adalet Mahkemesi’ne 4 milyar dolarlık bir tazminat davası açtı. Fakat daha sonra Moskova, füze sistemlerini İran’a satmaya karar verince, İran davadan vazgeçmişti.

Ruhani hükümeti tarafından nükleer anlaşmanın en önemli kazanımlarından biri olarak kabul edilen 2020 yazından itibaren İran’ın silah alımlarına getirilen kısıtlamaların kaldırılması gerekiyor ve bunun müzakereler sırasında Rusya ve Çin tarafından desteklenmesi gerekiyor.

Devrim Muhafızları Devrim Konseyi Sekreteri Muhsen Rezai, “İran, Rusya bize yardım etse ya da etmese de kendisini savunabilir” dedi.

İran, nükleer anlaşmanın uygulanmasının ardından, Sukhoi 30 ve T-90 tanklarından oluşan bir filo satın alma isteğini açıkladı ve Kasım 2016’nın sonunda İran eski Savunma Bakanı Hüseyin Dehqan, Rus yetkililerle, 10 Milyar dolarlık anlaşma imzaladığını açıkladı.

Sukhoi Su-30 ve T-90 tanklarına ek olarak, İran’ın tedarik listesinde S-400 de dahil olmak üzere topçu sistemleri ve helikopter var. Şimdi gözler S400 savunma sisteminin İran tarafından temin edilecek mi buna çevrilmiş durumda. Rusya İnan’ ile giriştiği bu pazarlıktan vaz geçerek ABD den nasıl bir taviz koparacak merak konusudur. Türkiye bir taraftan İran ile ABD arasındaki gerilimi düşürebilmek için arabulucu rolü oynuyor, diğer taraftan da Rusya ile varılan mutabakat gereği S 400 füze savunma sistemini askeri envanterine katma Girişimlerini devam ettiriyor. Türkiye’de hükümeti oluşturan koalisyon güçleri arasında önemli bir yer tutan eski İrancıların kamuoyunda etkili bir şekilde İran propagandası yapılmasının önünü ne İran’a ne de Türkiye’ye bir fayda sağlayamadıkları gibi İran’ın normalleşmesi ihtimalinden son derece rahatsızlar. Oysa İran ile ABD’nin bir an önce anlaşarak bölgedeki tansiyonun düşmesi gerekiyor. Bu durumu çok iyi gören Putin S 400 Füze savunma sistemini İrana satmaktan vaz geçerek tansiyonun düşmesi adına bir adım atmış oldu. Böylece S 400 savunma sisteminin Türkiye tesliminde önemli bir aşama gerçekleşmiş oluyor. Türkiye’deki hükümetin içindeki İrancı kanadın görmek istemedi bu durum bölgesel bağışında temini olacaktır.
Kafkassam İran masası

Yorumlar