KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya’dan haftada 100-150 uçak getirebiliriz”

Rusya’dan haftada 100-150 uçak getirebiliriz”

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 7 dk okuma süresi
421 0

Rusya’dan haftada 100-150 uçak getirebiliriz”
image
Rusya Federasyonu ile iyi ilişkiler içinde olduğunu iddia eden Özel Yazdan Kaya şirketi, Kırım’daki Simferopol Havalimanı’nı kullanma yetkisine sahip olduğunu bildirerek, Türkiye’deki acenteler ve tur operatörlerine işbirliği çağrısı yaptı. Özel Yazdan Kaya’nın Mali Danışmanı Özçıtakgil, “Rusya’daki demir kapının anahtarı biziz” dedi.

Özel Yazdan Kaya’nın asıl faaliyet alanı sağlık turizmi. Kırım’da ve Moldovya’da aynı isimle kurulu birer Rus firmasına da sahip olan şirketin hali hazırda Moldovya hükümeti ile yapmış olduğu bir sağlık turizmi anlaşması var. Bu anlaşma uyarınca 5 yıl boyunca yılda 5 bin Moldovyalı hastayı tedavi için Türkiye’ye getirecek. Türkiye’deki birkaç tane hastaneyle anlaşma aşamasında olduklarını açıklayan Özel Yazdan Kaya firmasının Danışmanı Ender Özçıtakgil, anlaşmalar tamamlanır tamamlanmaz Moldovya’dan hastaların gelmeye başlayacağını açıkladı.

Rusya Federasyonu geliştirdikleri yakın ilişkiler sayesinde, özellikle de Kırım’da bazı imtiyazlara sahip olduklarını bildiren Özçıtakgil, Kırım Havalimanı Simferopol Havalimanı ve Yevpatoriya Limanı’nı kullanma haklarının ellerinde olduğunu kaydetti.

Kırım’da daha çok mal ticaretine yönelik firmalarına yönelik imtiyazlar verildiğini aktaran Ender Özçıtakgil, “Kırım’a Türkiye’den gümrüksüz, vergisiz mal gönderebiliyoruz. Simferopol Havalimanı’nı kullanabiliyoruz. Rusya’dan gelecek turistlerin hava koridor izni şu anda bizim elimizde. Turistler Ural Havayolları vasıtasıyla sadece bizim kullanma hakkına sahip olduğumuz bu güzergah üzerinden gelebilirler” iddiasında bulundu.

Anahtar bizde

Rusya’da yerleşik bir firma olduklarının altını çizen Özçıtakgil, Türkiye’deki acenteler ve tur operatörleri ile çalışmak ve Rusya Federasyonu’ndan gelecek turistlere aracılık etmek istediklerini bildirdi. Özçıtakgil, ülkemizdeki bazı acentelerle görüştüklerini söyleyerek “Rusya’daki demir kapının anahtarı biziz” dedi.

Bakanlıkla da görüştük

Kırım üzerinden Rusya Federasyonu’ndan turist getirebileceklerini Kültür ve Turizm Bakanlığı’na aktarmak üzere birçok temasta bulunduklarını aktaran Özçıtakgil, şunları anlattı: “Bakanlığı ziyaret ettik. Rusya’yla yaşanan krizin reçetesinin bizde olduğunu aktardık. Rusya’da kurulu bir firma olduğumuzu söyledik. Yetkilerimizi, evraklarımızı verelim, görün dedik. İsterseniz Rusya’dan bunları araştırın dedik. Ama Bakanlık bizi anlamadı. Biz de baktık bürokrasi bizi anlamayacak, özel sektörle kendimiz temas kurma kararı aldık. Turizmcilerle tanışıp, kendimizi anlatma sürecindeyiz.”

Turizmci olmadıkları için sektöre ilişkin eksikliklerinin olabileceğini belirten Özçıtakgil, turizm sektörü temsilcilerine ‘Gelin güçlerimiz birleştirelim, Rusya’dan getireceğiniz turistler için bizi kullanın. Bizde yetkiler ve izinler var’ çağrısı yaptı.

Rusya pazarında faaliyet gösteren belli başlı tur operatörleri olduğunu vurgulayan Özçıtakgil, “Biz onlara diyoruz ki: Gelin bu işi ortaklaşa yürütelim. Bizde yetki ve imtiyaz var. Rusya’da her türlü kapıyı açabiliriz. Sizde de burada alt yapı var. Bunları bir araya getirelim.” diye konuştu.

Haftada 100-150 uçak indirebiliriz

Kırım’da Simferopol Havalimanı’nı kullanma hakları olduğunu yineleyen Özçıtakgil, Rusya’dan gelecek olan turistleri Kırım hava sahası üzerinden getirip direkt Antalya’ya indirmek istediklerini kaydetti. Özçıtakgil, getirecekleri Rus sayısında sınırlarının olmadığını, haftada 100-150 uçak indirebileceklerini iddia etti. Özçıtakgil, ellerinde Kırım hükümetinin verdiği ‘Rusya’dan turist getirebilir’ ifadelerinin bulunduğu bir de belge olduğunu sözlerine ekledi.

Özel Yazdan Kaya firmasının Danışmanı Ender Özçıtakgil, şöyle konuştu:

“Hem tarihsel yaşanan olaylar hem de komşuluk ilişkileri ve son yıllarda hızla artan aile, akraba ilişkileri nedeniyle ne Türkiye Rusya’dan ne de Rusya Türkiye’den vazgeçebilir. Türkiye Rusya’nın batı komşuları arasında hala en önemli ticaret ortağıdır. İki ülkenin birbiriyle ikili ilişkilerini geliştirmesi ve bu ilişkilerin hiçbir güç tarafından yıkılamayacak temeller üzerinde oturtulması gerekmektedir. Biz de firmamız olarak bu bağlamda Rusya Federasyonu ile olan ikili ilişkimizi en üst seviyede tutmak için elimizden gelen her türlü mücadeleyi verdik. Kırım’ın Rusya’ya dahili sürecinden bugüne kadar her daim Avrupa’nın bu yöndeki iki yüzlü tavrına rağmen biz bunları umursamadan böyle bir mücadelenin ve böyle bir destek çabasının içerisinde bulunduk. Ve bütün bunları Kırım üzerinden gerçekleştirdiğimiz için Rusya Federasyonu bu çabamızı anlamlı buldu. Rusya Federasyonu ahde vefaya ve dostluğa önem veren ve buna aşırı hassasiyet gösteren bir ülkedir.

Türkiye’de turizmi engellemek için son zamanlarda yaşanan bombalama eylemlerine ve Türkiye’nin güvenilir olamayan ülkeler arasında en alt seviyelere indirilmesine rağmen Rusya Federasyonu bütün dünyayı karşısına alarak dostluğumuza istinaden teveccüh göstererek bize bu imtiyazları sunmuştur.

Özel Yazdan Kaya firması olarak sektörün çeşitli ensrümanlarından faydalanabileceğimizi ve bu yönde faaliyet göstermekte olan girişimciliğine ve partnerliğine itibar edebileceğimiz ticari oluşumlardan da, onların tecrübelerinden de istifade etmek istediğimizi hem sektörün hem de ülkemizin menfaatleri doğrultusunda bu ticari oluşumlarla çalışmak istediğimizi çok net bir dille ifade ediyoruz.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir