KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya’dan ABD’e: İran ne Libya ne de Irak’tır

Rusya’dan ABD’e: İran ne Libya ne de Irak’tır

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
270 0

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, İran’da yaşanan son protesto eylemlerine değinerek, “İran ne Libya ne de Irak’tır” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’un, Twitter hesabından İran’daki eylemcilerini desteklediğine işaret eden Rus senatör, “ABD bir zamanlar Irak ve Libya halkına da “destek” vermşti. Şimdi ise tüm dünya bu ülkelerle ilgili ne yapacağını bilmiyor. Fakat İran ne Libya ne de Irak’tır.” dedi.

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımakla İsrail-Filistin ihtilafını körüklediğini belirten Rus senatör, “Bu bağlamda Washington’un büyük askeri potansiyeli ile İran’ı istikrarsızlaştırması Ortadoğu bölgesini nihai olarak patlatacak” şeklinde sözüne devam etti.

WASHİNGTON, BÖLGEDE RUSYA-TÜRKİYE-İRAN ÜÇLÜ İTTİFAKI İSTEMİYOR

Klintseviç sözlerine şöyle devam etti: “ABD Ortadoğu’da ciddi bir ülke istemiyor. Ki kuşkusuz son zamanlarda İran böyle ülke olmakta. ABD bölgede Rusya-Türkiye-İran üçlü ittifakı da istemiyor. Evet şunu onaylıyorum: Bugün dışarıdan İran için kışkırtılan sözde renkli devrim apaçık şekilde jeopolitik nitelik taşımakta. Fakat böyle bir benzer devrimler hiç bir halka huzur ve refah getirmedi. Sadece kan ve göz yaşları getirdi.”
Rus senatör, BM Güvenlik Konseyi toplantısında bir egemen devletin iç işlerine karışılmasının kabuledilemez olduğunun dile getirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Fuat Safarov kafkassam Moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir