KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Rusya yeni bir yayılma yöntemi mi buldu

Rusya yeni bir yayılma yöntemi mi buldu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 1 dk okuma süresi
364 0

SSCB dağıldıktan sonra Putin yönetimindeki Rusya eski günlerine özlem duymaktadır. Yeni bir yöntem olarak eski SSCB devletlerini yeniden Moskova etrafında birleştirmek isteyen Rusya Federasyonu ile Beyaz Rusya Cumhuriyeti Ekonomi ittifakı anlaşması imzalamaya hazırlanıyor.

Rus Kommersant gazetesi muhabiri Vladimir Solovyov Üst düzeyde kardeşlik hazırlığı isimli yazısında https://www.kommersant.ru/gallery/4967421#id2104621 (02.09.2021) Rusya Federasyonu ile Beyaz Rusya arasındaki 28 maddelik ekonomik entegrasyon anlaşmasının hazır olduğunu ve yakın zamanda imzalanacağını yazmıştır

Ekonomik entegrasyon anlaşmasından sonra sıranın iki ülke arasındaki siyasi entegrasyon anlaşması imzalanacağını ve ilerleyen dönemde Beyaz Rusya Cumhuriyeti`yle Rusya Federasyonu arasında birleşme anlaşmasının hazırlanması çalışmalarına başlanacak. Beyaz Rusya, batı baskılarından bu şekilde kurtulmayı hedeflemektedir. Aynı anlaşmanın yakın bir zamanda Azerbaycan ile de imzalanma ihtimali olduğunu Kremline yakın kaynaklar ifade etmektedir. Rusya yeni yayılma yöntemi olarak seçtiği bu yöntem ile eski SSCB coğrafyasındaki devletleri yeniden Moskova’nın etrafında birleştirmek istiyor yorumu artık her yerde yapılmaktadır.
kafkassam Moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir