KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. RUSYA VE ABD’DEN EL NUSRA’YA KARŞI ORTAK OPERASYON

RUSYA VE ABD’DEN EL NUSRA’YA KARŞI ORTAK OPERASYON

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
335 0

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD’li mevkidaşı John Kerry, Suriye’deki şiddetin durdurulması için planlarını açıklıyor.

Saatler süren görüşme sonrasında basın mensuplarına konuşan Kerry, yeni planın çok yönlü diplomatik çabaların kök salmaya başlaması anlamına gelebileceğini ifade etti. Muhalif grupların kendilerini olabildiğince Nusra ve IŞİD’den soyutlaması gerektiğine dikkat çeken ABD’li bakan, planın başarıya ulaşması durumunda Rusya ve ABD’nin ateşkesin başlamasından bir hafta sonra ortak bir merkezde bir araya geleceklerini ve El Nusra ile IŞİD’e yönelik ortak mücadelenin bu merkezden yürütüleceğini kaydetti.

RUSYA VE ABD’DEN EL NUSRA’YA KARŞI ORTAK OPERASYON

Suriye ordusunun muhalefetin olduğu bölgede hava operasyonları düzenlemeyeceğini ifade eden Kerry, El Nusra’nın peşinden gitmenin ise ABD’nin de çıkarına olduğunu aktararak, “O teröristlerin peşinden gitmeliyiz” dedi. Kerry, Rusya ve ABD’nin El Nusra’ya karşı birlikte askeri operasyonlar gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi. Kerry, “7 kesintisiz gün boyunca ateşkesin uygulanması ve insani yardımlara ulaşımın artması durumunda ABD’li ve Rus uzmanlar bir araya gelerek IŞİD ile Nusra’yla savaş konusunda birlikte çalışacaklar” diye konuştu.

​LAVROV: GÖRÜŞMELERİ BOZMAK İSTEYENLER VAR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da bugünkü görüşmeleri bozmak isteyenlerin olduğunu belirterek, “Şimdi bir güvensizlik var, anlaşmamızı bozmak isteyenler var. Son örnek, bunu John ile de konuştuk, devlet başkanlarının Çin’deki görüşmesi arifesinde tamamen küstahça yapılan yaptırım ilanı ve görüşme sonrası ek yaptırımlar” dedi.

‘RUSYA VE ABD ARASINDAKİ GÜVEN EKSİKLİĞİ, ANLAŞMALARA ENGEL OLUYOR’

​“Ama biz küsenlerden değiliz” diyen Lavrov, “Suriye krizi çözümünün spekülasyon konusu olmadığına inanıyoruz” diye ekledi. Rusya ve ABD arasındaki derin güven eksikliğinin Suriye dahil birçok konuda anlaşmaya engel olduğunu belirten Lavrov, “Çok büyük ve somut anlaşma paketini hazırladık. John’un da belirttiği sebeplerden dolayı açıklayamıyoruz. Çok ciddi, hassas bilgi içeriyor. Bunların, insani yardım ve diğer konularda öngörülen tedbirleri bozmak isteyecek kişilerin eline geçmesini istemiyoruz” ifadelerini kullandı. ‘SİYASİ SÜRECİ YENİDEN BAŞLATMA KOŞULLARINI YARATIYOR’ Toplamda 5 anlaşma yaptıklarını belirten Lavrov, anlaşmaların terörle mücadelede etkili koordinasyonu başlatma, başta Halep’te olmak üzere muhtaçların insani yardıma erişimi genişletme ve ateşkes rejimini güçlendirme fırsatını verdiğini ve tüm bunların siyasi süreci yeniden başlatma koşullarını yarattığını söyledi. Rusya ve ABD, Suriye’deki tüm taraflara 12 Eylül günbatımında başlayacak olan ateşkese uymaları çağrısında bulunuyor. Anlaşmaya göre, hava operasyonları da dahil olmak üzere tüm saldırılar durdurulacak. Anlaşma kapsamında ayrıca Halep de dahil olmak üzere, ihtiyaç olan her bölgeye insani yardımın kesintisiz bir şekilde ulaştırılması öngörülüyor. Halep’te yardımların ulaştırılması için tarafların tamamının Kastillo Yolu’ndan çekilmesi planlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir