Göktürk Tüysüzoğlu: Rusya, ciddi bir kazanan durumunda

NATO 15 Temmuz’un hazırlık çalışmalarında faal görev aldı

Hamaney Azerbaycan sınırındaki askeri tatbikatları savundu

Dağıstanda nə baş verir?

Rusya Türkiyeyi fuara davet etti

Rusya 22 Şubat 2016
523
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

“RUSYA’NIN TÜRKİYE’Yİ EKONOMİ FUARA DAVET ETMESİ OLUMLU MESAJ”
Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Mariya Zaharova’nın Türkiye’yi “Rusya-İslam Dünyası: Kazan Summit 2016”adlı 8. Uluslararası Ekonomi Zirvesi’ne davet etmesi uzmanlar tarafından olumlu yorumlandı.
Rusya’da faaliyet gösteren Ulusal Güvenlik Akademisi Dış Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Talat Enver Çetin, Rus diplomatın bu açıklamasının Ankara tarafından dikkate alınması gerektiğini belirtti. Strateji uzmanı Çetin, “Malum uçak krizinin üzerinden 3 ay geçti. Üç ay içinde ilişkiler her gün kötüye doğru gitmekte. Ekonomik olarak da her gün kayıplar artmakta. Hem Rusya hem de Türkiye tarafından ilişkilerin düzeltilmesi bakımından gerekli sonuç ortaya çıkmadı henüz. Sayın Zaharova’nın basın toplantısında bir soruya karşılık verdiği yanıt ve dolayısıyla daveti iyi yorumlanmalı. Bu olumlu adıma Ankara da bir adım atmalı ve karşılık vermeli” dedi.
TÜRKİYE DE KENDİ FORUMLARINA RUSYA’YI DAVET ETMELİ
Türkiye’nin de benzer adımlar atması gerektiğine işaret eden uzman, “Siyasi, ekonomi ve başka alanlar bakımından Moskova-Ankara ilişkilerinin düzeltilmesi son derece önemli. Kayıpların artık olmaması lazım. Her iki ülke bir birine bağımlı ve halkları iç içe olmakta. Halklarımızın birlikte çalışmalı ve hareket etmesi lazım. Dolayısıyla Türkiye tarafı bu fırsatları kaçırmamalı ve doğru anlamda değerlendirip ilişkilerin düzeltilmesi anlamında her defasında bir adım daha da atmalı. Her iki taraf da benzer şekilde adım atmalı. Belki devlet liderlerinin olası görüşmesi hemen olmaz. Bunu beklemek yerine bizler ilişkileri bu tür jestlerle düzeltmemiz lazım. Türkiye’de de benzer forumlara Rusya tarafının davet edilmesi lazım ve dostluğumuzu onlara göstermemiz önemli. Aslında Rusya’nın da Türkiye’den karşılıklı adımlar beklediği görülmekte. Türkiye buna karşılık vermeli, jest yapmalı ve böylece ikili ilişkilerin düzeltilmesi sürecine katkı sağlanmalı” şeklinde konuştu.
kafkassam/moskova

Yorumlar