KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya Türkiye’ye yasakları neden yavaş yavaş kaldırıyor?

Rusya Türkiye’ye yasakları neden yavaş yavaş kaldırıyor?

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 2 dk okuma süresi
301 0

Bu değerlendirme, RBTH sitesinin görüşlerini aldığı, Rusya’daki değişik sektörlerden temsilcilere ait. Özellikle turizm sektöründe bu kanaat baskın. Aviasales bilet satış sitesie PR direktörü Janis Dzenis, “Türkiye’ye charter seferlerinin sezonun sonunda kaldırılması, Kırım ve Krasnodar gibi Rusya’nın kendi turizm bölgelerinin çıkarlarının korumaya yönelik akıllı bir karar” değerlendirmesini yaptı.

Deznis, yüksek sezonda sadece birkaç hafta kaldığınu ve bu sürede Türkiye’nin yüksek talep almasının mümkün olamayacağını söyledi.

Gıda sektöründe de benzer değerlendirmeler yapılıyor. Yılbaşında Türk ürünlerine ambargo uygulanmaya başlanmadan önce Türkiye’nin salatalıkta yüzde 29, domateste ise yüzde 44 Pazar payı olduğuna dikkat çekiliyor.

Rusya Organik Gıda Ürünleri Birliği Başkanı Yakob Lubovedski, “Türk ürünlerine yasağın kaldırılması masada değil. Eğer hiç kaldırılmazsa bundan yerli üreticiler yararlanacak” dedi.

Lubovedski’ye göre yasak kaldırılırsa Türkiye eski Pazar payını kolaylıkla geri kazanabilir.

Bu arada uzmanlar Rusya’dan Türkiye’nin satın aldığı gaz konusunda da ilginç veriler paylaşıyor. Türkiye’nin Türk Akım karşılığında yüzde 10.25 indirim istediği ancak Gazprom’un buna yanaşmadığı belirtiliyor.

Sberbank CIB uzmanlarından Valeri Nesterov, “İki yıl önce Türkiye bin m3 gaz için Rusya’ya 400, İran’a 600 dolar ödüyordu. Petrol fiyatındaki düşüş yüzünden bugün Rusya’nın fiyatı 160 dolar civarında” dedi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir