KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya Suriye’de Fosfat üretme planları, İranın Uranyum Arayışı

Rusya Suriye’de Fosfat üretme planları, İranın Uranyum Arayışı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
261 0

Dünya üzerinde yaklaşık 3 trilyon tonluk fosfat bulunmakta. Fosfat tarım alanında sentetik gübrenin neredeyse ana ham maddesidir. Lakin üretile bilinen bir madde değil işlem gördükten sonra kullanılan maddeler arasında bulunmaktadır. Rusya dünya fosfat üretiminde dünyada dördüncü sıradadır.
Lakin yakın zamanda Rus fosfatına AB tarafından yayımlanan bir yönetmelikten sonra yüksek kadmiyum içermesinden dolayı ihracat kotasına takılama ihtimali ortaya çıkmıştır. Buda Rus fosfat üreticilerini diğer ülkelerdeki fosfat yataklarına yönlendirmeye başlamıştır. Dünyadaki fosfat kaynaklarının 50 milyar tonluk kısmı Fas’ta bulunmakta. Sonra Çin, Cezayir ve Suriye gelmektedir.
Yakın zamanda Rus Fosfat şirketi Stroytransgaz elli yıllık bir süre ile Suriye’de fosfat üretim sözleşmesi imzalamıştır. Suriye’nin yıllık 2.4 milyon ton üretim kapasitesi bulunmakta iken şirketin yaklaşık 2.2 milyon ton fosfat üretim planlamasını dikkate aldığımızda rakamın önemi ortaya çıkmaktadır. Şirket uzun dönemde Suriye’deki fosfat üretminin neredeyse yüzde 30’nu yapmayı planlamaktadır. Şirket sahibi Gennady Timchemko daha öncede bölgede gaz işlemesi konunda yatırımlar yaptığı da bilinmektedir.
Bir diğer ilginç nokta ise Suriye’deki fosfatta uranyum bulunması. Suriye ile İran arasındaki fosfat bölgelerinin kavgasının altında da aslında bu sebep yattığı diğer iddialar arasındadır. Suriye fosfatında uranyum olduğu iddiaları , 2010 yılında Stas Othman ,M Abbas ve H Shlewit tarafından “Uranium extraction from syrian Phosphate: a case study” akademik çalışmayla da ortaya koyulmuş ve iddiaları güçlendirir niteliktedir.
Bu sebeple daha önce iddia ettiğimiz gibi İran ve Rusya arasında bölgede artık bi çekişmenin olduğu ve İran’nın bölgede Rusya tarafından istenmediği iddiaları güçlü bir şekilde devam etmektedir.

Kafkassam / Ömer GÖK

Kaynakça
https://intpolicydigest.org/2018/03/11/phosphate-rock-eu-imports-to-be-ruled-by-russian-suppliers/
http://ec.europa.eu/environment/enveco/taxation/pdf/cadium.pdf
http://www.econ-environ-geol.org/pdf/feb/Article-6.pdf
https://nonproliferation.eu/web/documents/nonproliferationpapers/phosphate-fertilizers-as-proliferation-relevant-so-60.pdf
http://www.econ-environ-geol.org/pdf/feb/Article-6.pdf
https://topcor.ru/2112-zachem-rossii-sirijskie-fosfaty.html?utm_source=finobzor.ru

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir