KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Rusya: S-400 füzesinin 3. ülkeye satılması çok hassas bir konu

Rusya: S-400 füzesinin 3. ülkeye satılması çok hassas bir konu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
256 0

Rus Kommersant gazetesine konuşan Rusya Savunma Bakanlığı yönetimine yakın bir kaynak, Türkiye’nin S-400 füze sistemine ilgi duymasını değerlendirerek, “Füze sisteminin 3. ülkeye satılması çok hassas bir konu” dedi.
İsmini açıklamak istemeyen kaynağın iddiasına göre, S-400 füze sisteminin başka ülkelere sevkiyatı çok hassas bir mesele. Kommersant’taki haberde, “Kaynağa göre, Çin’le yapılan anlaşmanın yakın zamanda gerçekleşmesine bile Genelkurmay Başkanlığı ve Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) veto koydu. Çünkü Rusya Genelkurmay Başkanlığı’na göre, ihracat yapılmadan önce Rus ordusuna yeterli düzeyde füze verilmeli. FSB’ın endişesi ise şöyle: Çinliler kendi füze sistemlerini hazırlamak için sistemin (S-400) gereken teknik unsurlarını almayı planlıyor” iddiaları yer aldı.

‘TÜRKİYE NATO ÜYESİ, DOLAYISIYLA DURUM DAHA ZOR’
Kaynağın iddiasına göre, Türkiye’nin olası sevkiyatla ilgili durumu daha da zor. Haberde, “Rus istihbarat görevlileri NATO üyesi bir ülkeye bu kadar ciddi bir silah sisteminin satışına zor izin verirler. Üstelik NATO üyesi bu ülke, sisteme de ulaşmak ister. Zira bu da doğrudan Rus ulusal güvenliğiyle ilgili bir konu” ifadeleri kullanıldı. S-400 füzeleri üreten Almaz-Antey şirketinin kapasitesine atıfta bulunan Kommersant’a göre, olası durumda Çin 2018 yılında bu füzeleri alabilir. Sırada ise Hindistan var. Habere göre, Türkiye ise füzeleri ancak 2020 yılında alabilir. Rusya Federal Askeri Teknoloji İşbirliği’nden bir yetkili de, “Türk meslektaşlarımızın niyetlerinin ciddi olup olmadığı hükümetlerarası komisyon görüşmelerinden sonra belli olacak. Şimdilik bu konu çok sorulara yol açmakta” diye konuştu.

Daha fazla: https://tr.sputniknews.com/savunma/201611201025898231-rusya-s400-fuze-sistemi/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir