KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Rusya Kazakistan’a mı girmek istiyor?

Rusya Kazakistan’a mı girmek istiyor?

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 3 dk okuma süresi
340 0

Rusya Kazakistan’a mı girmek istiyor?
sevil
Aylar önce Nazarbayev’in çığlığını, “Kazakistan’da ortalık karıştırılmak isteniyor” beyanını bu köşeden yazmıştım. Sorumun kritik olduğu ve Kazakistan’la ilgili Rusya’nın planlarının olduğu gerçeği, gün yüzüne çıkmaya başladı.

Bir kaç gün önce Kazakistan’da meydana gelen terör saldırısını üstlenen, Kazakistan Kurtuluş Örgütü isimli örgütün, Kazakistan’da mevcut olmadığını istihbarat teşkilatının beyanından anlamaktayız. Ayrıca böyle bir üstlenme haberini de, bu örgütü de ilan eden Radyo Svoboda’dır. Yani Radyo Liberty’nin Rusça bölümü. Batılı medyaya istinat ettiğini söylese de, bir türlü kaynak gösteremedi bu radyo!

Rusya aynen Ukrayna’da yaptığı gibi Rus etnik yapıyı bahane ederek, Kazakistan’ın kuzeyini koparma niyetinde. Nüfusun çoğunluğu Rus olan bu bölgenin ayrılma eğilimi, Sovyetler döneminden mevcut idi. Rusya ısrarla eski Sovyetler Birliği’ni yeni dizaynda kurgulamak istiyor. Bağımsız Devlet Birliği’ni kurdu. Yıllardır bu birlikle bir şey yapamadı. Üstüne Avrasya İttifakı’nı dizayn etti. Şimdi Kırgızistan’daki son Bağımsız Devletler Birliği’nin toplantısından da bir netice çıkmadı ve kurum çöküşe mahkûm olmakla karşı karşıyadır. Bağımsız Devletler Birliği çökerse, akabinde Avrasya İttifakı da hüsrana uğrayacak. Putin, Rusya’yı bekleyen çöküşü önlemek için, herkesin çöküşü üzerine Rusya’yı kurtarma niyetinde. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev beyan ediyor ki; “renkli devrim beklenmektedir”. Ukrayna ve Gürcistan’ı örnek göstererek, bunu yapmakta. Oysa Rusya’nın ismini zikretmemekte. Renkli devrimleri yapan, ABD idi. Kazakistan’da böyle bir devrim gayreti etnik çatışmayı getirecek. Dolayısı ile Batı bunun farkında. Nazarbayev, Putin’in tehditlerini açıktan ifade edemiyor. Etnik çatışmadan korkuyor. “Yapılmak istenilen ayaklanmayı acımasızca bastıracağım” diyor Nazarbayev. Bu ne demektir biliyor musunuz? Rusya’nın, “etnik Ruslar tehdit altında” başlığı ve bahanesiyle, ordusuyla Kazakistan’a girmesi demektir.

Evet, Rusya bunu planlamakta. Rusya, Kazakistan’ın kuzey bölgesini koparmak istemekte. Kazakistan’ın bunu engelleyecek nüfusu söz konusu değil. Putin kendi çöküşünü önlemek için, yeni kan ve ilhakları hedeflemekte.

Hasta ve yaralı ayının saldırısı, acımasız olur. Rusya şu anda, o acımasız ve dengesiz politikalarını üretmekte. Önü alınamaz ise bunun sonucu, YENİ SAVAŞ ve KAN olur! Acı olan tarafı da budur ki, Rusya’nın önüne çıkacak ABD’de GAYRİ SAMİMİ ve ÇIKARCI…

Sevil Nuriyeva

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir