KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya istihbarat kaynağı: “Casus Akkuyu projesiyle ilgili bilgileri yabancı istihbaratlara sızdırmış olabilir

Rusya istihbarat kaynağı: “Casus Akkuyu projesiyle ilgili bilgileri yabancı istihbaratlara sızdırmış olabilir

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
317 0

Resmi Rus Ria Novosti haber ajansına konuşan bir Rus isthbarat kaynağı, Moskova’da casusluk suçlamasıyla gözaltına alınan Rus devlet enerji şirketi Inter RAO’nun üst düzey yöneticilerinden Karina Tsurkan’la ilgili ilginç iddiada bulundu.
İsminin açıklanmasını istemeyen Rus istihbarat kaynağına göre, Tsurkan Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili bilgileri yabancı istihbarat servislerine sızdırmış olabilir. Kaynak konuyla ilgili şöyle iddiada bulundu: “Tsurkan geçen yıla kadar projenin gerçekleştirilmesinden sorumlu olarak Akkuyu Nükleer şirketi yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyordu…Tsurkan yabancı istihbarat servislerine Akkuyu projesiyle ilgili bilgileri sızdırmış olabilir.”
Rusya’nın en çok okunan gazetelerinden Komsomolskaya Pravda da, Tsurkan’la ilgili ilginç iddialarda bulunmuştu. Gazete, Tsurkan’ın, Türkiye’nin ilk nükleer santralı Akkuyu’da 2017 yılına kadar yönetim kurulu üyeliği yaptığına işaret ederek, Rus istihbaratının özellikle bu konuyu mercek altına aldığına dikkat çekmişti.

Rus istihbarat kaynaklarına atıfta bulunan Komsomolskaya Pravda, “İstihbarat güçleri, başlıca olarak Tsurkan’ın Akkuyu’da faaliyetlerini merak ediyor. Zira Tsurkan 2017 yılına kadar Akkuyu Nükleer A.Ş’de yönetim kurulunda yer alıyordu. Türkiye’deki bu nükleer santrali projesinde haddinden fazla tuhaf durumlar oluyordu. Bir ara projenin inşaarı fiiliyatta durdurulmuştu” diye iddialarda bulunmuştu.

Gazete, Moldova uyruklu kadının Rusya’nın Akkuyu gibi önemli projesinde nasıl üst düzey görevinde bulunduğunu ve oraya “nasıl işe girdiğini” de merakla sordu.

Gazeteye konuşan Rus istihbarat kaynağı, Tsurkan’ın daha üniversite yıllarında yurtdışındaki istihbarat kurumları tarafından “casus” yapılabileceğini da iddia etti.

Tsurkan, Inter RAO’nun resmi internet sitesinde yer alan biyografisine göre Moldova’da bir üniversitede eğitim aldı. 2010-2011 yıllarında şirketin Moldova, Ukrayna ve Romanya ile ilişkilerinden sorumlu olarak görev aldı. 2017 Şubat ayında Tsurkan’ın yerini Türkiye’den Hasan Cüneyt Zapsu almıştı.
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir