KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. RUSYA İNTERNETİ MİLİLEŞTİRMEYE HAZIR

RUSYA İNTERNETİ MİLİLEŞTİRMEYE HAZIR

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
271 0


İnternetten izole olmak insanların hayatını nasıl etkiler?
Rusya’nın git gide Batı ülkeleriyle kötüleşen ilişkileri son yıllar içinde Rus halkın hemen hemen tüm yaşam alanlarına yansıyor.
Supressa.ru tarafından yayınlanan habere göre son yıllarda Rusların önemli ölçüde ağ erişimi önemli ölçüde artmakta. Bunun yanında Supressa.ru bir gün, günümüzde alıştığımız internetin hayatımızda tamamen yok olabileceğini de yazıyor.
Boston Consulting Group tarafından yapılan araştırmaya göre internet kullanıcıların % 92 her gün internete bağlanmaktadır.
Bilgisayar kullanıcılarının % 91’i genel olarak her hangi bilgilere ulaşmak için internete bağlanır. % 73’i internet üzerinden konuşur, % 63’ü online alışveriş yapar.
Kommersant tarafından yapılan anket açıklamasında internet kullanıcıları, internetin ortadan kaldırılması halinde “felaket” gibi bir son olabileceğini belirti.
İnternete bağlanmak için Rus internet kullanıcıları bazı tavizlere hazırdır.
Mesele: kullanıcıların % 44’ü alkolden vaz geçmeye hazır, % 27’si kahveden, % 20’si kendilerine özel olan arabalarıyla şehir içine kullanmaktan vaz geçebilir, % 8’i ise seks yapmaktan.
Sosyologlar tarafından sorulan sorular içinde “eğer internet Rusya ve ya her hangi bir hükümet tarafından yasaklansa ne gibi tepki verecekler” gibi soru sormadılar. Oysa bu soru günümüzde çok aktüeldir.
Rusya’nın tamamen Word Wide Web’den kopacağını geçenlerde Rusya’nın İnternet Geliştirme Bakan Danışmanı German Klimenko söyledi. Klimenko’ya göre ise eğer yarın internet kapatılırsa ülke hayatta kalır ve var olmaya devam eder.
Bunun yanında Klimenko Kırımın Rusya’ya bağlanma sürecinde Kırım yarım adasında bazı internet servislerin çalışmadığını hatırlattı.

Çeviri Rufina Suliyeva

Kaynak: https://svpressa.ru/society/article/194730/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir