KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Rusya ile Türkiye arasını kim bozuyor

Rusya ile Türkiye arasını kim bozuyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
33 0

Vladimir Putin, Astana’ya yaptığı gezinin sonunda Rus medya temsilcilerinin sorularını cevapladı.

Musavat.com, Kremlin’in resmi internet sitesine atıfta bulunarak, sorulardan birinin Rusya lideri ile Türkiye cumhurbaşkanı arasındaki görüşmeyle ilgili olduğunu bildirdi.

“Eğer sır değilse siz ve Erdoğan yaptığınız görüşmede ne konuştunuz? Peki Rusya-Türkiye ilişkilerindeki en önemli sorun nedir, bizi durduran nedir, ve ya belki kim?” Rusya Devlet Başkanı böyle bir soruyu şu şekilde yanıtladı: “Bizi kimin engellediği çok iyi biliniyor. Bize yardımcı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi iradesidir. Dün Türk ortaklarımız ticaret hacmimizin 63 milyar dolardan 55 milyar dolara düştüğünü söyledi. Bunun elbette doğrulanması gerekiyor. Onlara göre bu öncelikle maliyetten kaynaklanıyor, çünkü enerji kaynaklarımızı daha yüksek fiyatla satın aldılar ve son aylarda fiyatlar en azından 2022 yılına göre düştü. Bu nedenle değer kaybı yaşanıyor. Ancak onlara göre mutlak anlamda hacim olarak her şey yaklaşık olarak aynıdır. Bunları kontrol edeceğim. Ancak mesele kontrol etmek bile değil, çalışmalarımızı güçlendirmektir. Genel olarak her iki taraf da bununla ilgileniyor.”

Putin, “Birilerinin kaygısıyla değil, olayların gerçek gelişimiyle ilgili objektif konular da var” diye konuştu: “Mesela Türkiye’de tahıl hasadı iyi, depoları tahılla dolu, bu yüzden daha az satın almaya başladılar. bizden tahıl. Veya örneğin metalurji sektörümüze vergi kısıtlamaları getiriyorlar. Dışarıdan herhangi bir sınırlama ile ilgisi yoktur. Bu sadece yerli üretimin ve ikili ilişkilerimizin dinamiğidir. Bütün sorunlar çözülebilir.”

Musavat.com, Türkiye’nin Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana Rusya’nın en önemli ticaret ortağı olduğunu hatırlatıyor. 2022 yılı sonunda ticaret cirosu %85,8 oranında artarken, Ekim 2023 itibarıyla %49,8 oranında artış gösterdi. Bu kadar aktif bir işbirliği elbette Batı’yı, özellikle de ABD’yi rahatsız etti. Aralık 2023’te Amerikalılar, Rus şirketleriyle işlem yapılmasına yardımcı olan bankalara yaptırımlar açıklayarak Rusya-Türkiye ticaretini durdurmaya çalıştı. Bu nedenle Türk bankaları iki ülke şirketleri arasındaki transferlerde hizmet vermeyi reddetmeye başladı. Bu, Rusya-Türkiye ticaret döngüsünü etkileyemezdi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre Şubat 2024’te Türkiye’den Rusya’ya yapılan ihracat, Şubat 2023’e göre yüzde 33 azaldı.

https://musavat.com/news/rusiya-ile-turkiyenin-arasini-kim-vurur-putin-aciqladi_1082838.html

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir