KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya ile anlaşan Türkiye terörle vuruldu

Rusya ile anlaşan Türkiye terörle vuruldu

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 5 dk okuma süresi
323 0

Rusya ile anlaşan Türkiye terörle vuruldu!
ömür
IŞİD’in Atatürk Havalimanı’ndaki eylemi ne anlama geliyor? Rusya ve İsrail’le yakınlaşma adımlarının bir etkisi var mı? sorularının cevabını hiç şüphesiz bende en az sizler kadar merak ediyorum. Ajanslar İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısını geçtiklerinde, ilk attığım tweet, “İsrail ve Rusya ile yakınlaşmaya IŞİD’in tepkisi, hangi gizli servisin marifeti?” içeriğindeydi. Neden böyle düşünmüştüm? Çünkü İstanbul’daki kanlı saldırı, Türkiye ile Rusya liderlerinin yedi ay sonra ilk kez telefon görüşmesiyle doğrudan kontak kuracağı günün öncesinde gerçekleşti.

Erdoğan ile Putin’in bugün saat 12.00’de görüşecekleri duyurulmuştu. Rusya ve Türkiye ilişkilerinin restorasyonuna yönelik bu diyalog girişimi tüm engelleme çabalarına rağmen gerçekleşti. Uçak krizinin ardından yedi ay sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında ilk resmi temas bugün gerçekleşti. Erdoğan’ın gönderdiği ‘özür mektubu’nun ardından Putin bugün Erdoğan’ı telefonla aradı. Saat 12.00 sularında başlayan görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü. Görüşmede, Putin’in Atatürk Havalimanı’ndaki canlı bomba terörüne ilişkin taziyelerini ilettiği gelen ilk bilgiler arasında.

Daha önce de, Putin’in Türkiye’ye 2-3 Eylül 2004 tarihlerinde yapacağı tarihi gezi öncesinde, 1 Eylül 2004’te Rusya’yı sarsan Beslan terör saldırısı gerçekleşmiş, Putin ziyaretini son anda ertelemek zorunda kalmıştı. Rusya Federasyonu’na bağlı Kuzey Osetya’daki Beslan kasabasında teröristler bir okulu basarak bin 100 kişiyi rehin almış, çatışmayla biten olayda çoğu çocuk 385 kişi hayatını kaybetmişti. Bu korkunç terör eylemi yüzünden ertelenen geziyi Putin aynı yılın sonunda Ankara’ya gerçekleştirmiş, böylece Türkiye ile Rusya arasında son uçak krizine kadar kesintisiz devam eden “yükseliş yılları” başlamıştı. Şimdide aynı olayla karşı karşıyayız.

ABD’nin İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıdan bir gün önce acil moduyla Türkiye’ye seyahat edecek olan vatandaşlarını ve Türkiye’de yaşayan vatandaşlarını olası terör saldırılarına karşı uyarması, saldırı sonrasında büyük önem arz ediyor. Saldırı haberinin ekranlara düşmesinin ardından ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, resmi internet sitesinden yayımladığı duyuruda ABD vatandaşlarını ‘tehditlere’ karşı yeniden uyardı.
‘ABD vatandaşlarına Acil Durum Mesajı’ başlığıyla yapılan duyuruda “başta İstanbul ve Antalya’daki meydanlar ve rıhtımlar olmak üzere turistik bölgelerde inandırıcı tehditler var” dendi. Bununla kalınmadı, Amerikan Federal Havacılık İdaresi (FAA), Atatürk Havalimanı’ndaki bombalı saldırıların ardından ABD ile İstanbul arasındaki tüm uçuşların durdurulduğunu duyurdu. Birkaç saat süren uçuş yasağı sabah saatlerine doğru kaldırıldı.
Bu saldırının zamanlamasının Türkiye’nin Rusya ile anlaşmalı olarak Suriye’de IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırılarına hazırlandığı bir sürece denk gelmesi düşündürücü. Rusların; S-300’den geliştirilmiş yeni nesil Rus yapımı bir kısa-orta-uzun menzilli hava savunma füze sistemi S-400’lerin radar sisteminin kısa süreli Türk uçak filosunun IŞİD ve diğer terör örgütlerine gerçekleştireceği hava saldırısı sırasında devre dışı bırakılacağının konuşulduğu bir ortamda, sizce İstanbul Atatürk Havalimanındaki terör saldırısı, bu gelişmelerden bağımsız ele alınabilir mi?
Bir diğer konu da ABD’nin İstanbul’daki terör saldırısının ardından, Irak’ta Felluce’nın IŞİD’den temizlenmesinden sonra sıranın Musul’da olduğu, bu kente yönelik yeni bir askeri operasyonun planlandığının ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk tarafından açıklanması.
Kanlı terör saldırısının yerli ve yabancı destekçileri olduğu kesin. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen terör saldırısıyla ilgili ortaya atılan bir iddiaya göre, teröristler havalimanına yurtdışından uçakla geldiler. Uçaktan inen teröristler Dış Hatlar Terminali’nde hazırlandıktan sonra saldırıyı gerçekleştirdi. Başbakanın Havalimanında güvenlik zafiyeti olmadığını açıklaması, teröristlerin uçakla kaleşnikofları ve patlayıcıları nasıl getirdiklerini ister istemez düşündürüyor?
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir