S-400: Türkiye için stratejik bir tercih mi? Yoksa yeni bir güvenlik bağlılığı mı? ABD’nin asıl endişesi ne?

Yunanistan Dışişleri Bakanı: Türkiye’nin AB üyeliğinden her kes kazançlı çıkar

Нужны ли России новые авианосцы

“ABŞ-la Türkiyə arasındakı ziddiyyət S- 400-lə bağlı deyil”

Rusya Dışişleri Sözcü Zaharova’dan 15 Temmuz iması

Gündem, Rusya 12 Şubat 2019
166

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, 15 Temmuz’daki darbe girişimine imada bulunarak, “Türkiye’de gelişen iç süreçlerin şahiti olduk, dolayısıyla ikili ilişkilerde de değişiklikler oldu” dedi.

Rus 360 televizyon kanalına konuşan Zaharova, Türk-Rus ilişkilerine de değindi. Uçak krizinin ardından Türk-Rus ilişkilerinde yaşanan gerginliğe dikkat çeken Rusya Dışişleri Sözcüsü, “Daha sonra gerçekten de durum değişti. Biz, Türkiye’de olayların yaşandığını gördük. Bu ülkede gelişen iç süreçlerin şahiti olduk. Dolayısıyla ikili ilişkilerde de değişiklikler oldu. Bugün de bu ilişkiler düzelmeye başladı.” dedi.

Eylül 2016 yılında da Rus Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan Zaharova, 15 Temmuz’daki darbe girişimie de imada bulunarak şunları kaydetmişti: “Ben Türkiye’nin dahilinde neler yaşadığını kastediyorum. Kazanın kapağı açılınca, biz hepimiz son yıl içinde orada yaşananları, Türk yönetiminin hangi koşullarda faaliyet gösterdiğini anlamış olduk. Dolayısıyla Türkiye’de hiçbir şey tesadüfen şey yaşanmadı…”

Rusya Dışişleri Sözcüsü, 24 Kasım 2015’te Rus savaş uçağının tesadüf sonucu düşürülmediğini aylar sonra anladıklarını belirterek, “Hatırlatmak gerekir ki Türkiye’deki olay tesadüf değil, kasıtlı eylem idi…Biz ve tüm dünya, Türkiye’de nelerin döndüğünü şimdi anladık” şeklinde konuşmuştu.

Fuat Safarov kafkassam Moskova

Yorumlar