KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya Çin İran ittifakına ABD engeli mi

Rusya Çin İran ittifakına ABD engeli mi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
336 0

Geçen hafta Rusya dışişleri bakanı Lavrov İran’ı ziyaret etmiş ve İran’ın nükleer çalışmalarına destek olduğunu açıklayarak bölgede ABD’ye karşı bir Rus İran ittifakı kurulmasını sağlamıştı. ABD hem İran ve hem de Ukrayna konusunda Rusya’nın tutumuna karşılık Rusya’ya karşı çeşitli yaptırımlar ve ambargo uygulamayı gündeme getirmişti.
İran ise Rusya ile kurulan ittifakın daha işlemeye başlamadan ABD tarafından Rusya’ya uygulanan ambargoların yanlış ve kabul edilemez olduğunu açıkladı.
İran Dışişleri bakanlığı sözcüsü Hatibzade yaptığı açıklamada, “ABD’nin diğer ülkelere ambargo uygulaması bu ülkede kalıcı bir alışkanlığa dönüşmüştür ve yönetimleri değişmesinin de bu bakış açısının değişmesinde etkili olmamaktadır.‘’ dedi. ABD başkanı Biden’in dış politika uygulamalarının başında 3 ülke Rusya İran ve Çin en önemli başlık haline gelince Rusya İran ve Çin İran ilişkileri mercek altına alındığı gibi bu 3 ülke ABD’ye karşı ittifak gibi algılanan görüşmelere birlikteliklere teşebbüs etmeye başladı. İran Rusya ve Çin için ABD’ye karşı bir ileri karakol, kum torbası olarak kullanılacağı gibi bir intiba uyandırmaktadır. Hem Rusya hem Çin, ABD’nin dikkatlerini kendi üzerlerinden İran’a çekerek zaman kazanmaya çalışıyorlar. İran ise bu gelişmeler karşısında denge politikası yürütmeye çalışıyor. İşte bunun için ABD’nin Rusya’ya uygulamaya başladığı ambargo karşısında İran dış işleri sözcüsü Hatibzade açıklama yaparak Rusya İran ittifakına zarar verebilecek ABD uygulamaları eleştirilmiştir.
kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir