KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya: Atatürk’e Ukrayna milliyetçileri değil, Sovyet Rusyası yardım etti

Rusya: Atatürk’e Ukrayna milliyetçileri değil, Sovyet Rusyası yardım etti

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
358 0

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun katılımıyla “Ukrayna Halk Cumhuriyeti’nin” Osmanlı İmparatorluğu Büyükelçiliği’nin faaliyet gösterdiği binada bir anıt tabelanın açılışı yapılmasına tepki gösterdi.
Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği resmi facebook sayfasında konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı: “Tarihteki ilgi çekici kesişme noktaları..Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da, “Ukrayna Halk Cumhuriyeti’nin” Osmanlı İmparatorluğu Büyükelçiliği’nin Nisan 1919’dan Mayıs 1922’ye kadar faaliyet gösterdiği binada bir anıt tabelanın açılışı yapıldı.
Bu gelişme, bizi bir dizi ilgi çekici tarihi gerçeklik hakkında hafızamızı tazelemeye itti. Öncelikle, Kasım 1918’den itibaren Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentinin İtilaf Devletleri’nin birlikleri tarafından işgal edildiğini anımsatmamız gerekir. İngiltere, Fransa, Yunanistan ve İtalya’nın temsilcileri İstanbul’da hüküm sürerken sultan ise, ülkenin bölünmesinin meşru kılınması ve Türk halkının köleleştirilmesi için müttefiklerin ihtiyaç duyduğu ‘göstermelik işlevi’ yerine getirmekteydi.
Ankara’daki Türk hükümetini ilk Sovyet Rusyası tanıdı
Türkiye’nin içinde bulunduğu bu zor dönemde, General Mustafa Kemal, İstanbul’dan yabancı işgalcilere karşı ulusal kurtuluş mücadelesinin başlatıldığı Anadolu’ya doğru yola çıktı. Sovyet Rusya ve Sovyet Ukrayna’nın temsilcileri bu mücadelede Mustafa Kemal’e aktif olarak katkıda bulundu. Ankara’daki Türk hükümetinin meşruiyetini tanıyan ilk ülke olan Sovyet Rusya, Kasım 1920’de yeni başkentte diplomatik temsilcilik açan ilk devlet oldu ve Mustafa Kemal’e işgalcilere karşı mücadele etmek için gerekli mali ve askeri yardımı sağladı. 1921 yılında da, Mihail Vasilyeviç Frunze başkanlığındaki Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin misyonu Türkiye’ye geldi.
Milliyetçi Ukrayna’nın büyükelçiliği, Türk halkına düşman olan İtilaf Devletleri’nin işgal güçlerinin bulunduğu sırada İstanbul’da faaliyetlerini yürüttü.
Sonuçlar: Aslında özel bir sonuç bulunmuyor. Yalnızca tarihin ne kadar garip bir şekilde inşa edildiğine dair bir örnek sunduk.”

Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir