KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rus uzman, Türkiye’nin İdlip konusunda neden endişe ettiğini açıkladı

Rus uzman, Türkiye’nin İdlip konusunda neden endişe ettiğini açıkladı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
190 0

Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi RSDM uzmanı Kiril Semyonov, Türkiye’nin İdlip ile ilgili neden endişe ettiğini anlattı.

Rusyanın saygın gazetesi Kommersant’a konuşan Rus siyasi uzmana göre, Türkiye, Suriye yönetimi güçlerinin İdlip’in ardından Halep’in kuzeyindeki Türkiye ordusunun kontrolündeki bölgelere de operasyon yapacağından endişe ediyor.

İdlip ile yaşanan son gelişmeleri aktaran Kommersant gazetesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında son zamanlarda sıkı görüşmeler yapıldığına dikkat çekti. Gazete, “Türkiye’nin ilgisi öyle tesadüfi değil. Temmuz ayında İdlip’e olası operasyon bekleniyordu. İşte Ankara bu operasyonun yapılmasını engelledi. Temmuz ayında Türkiye Cumhurbaşkanı, İdlip’e geniş çaplı operasyon başlatılması durumunda Astana sürecinden çekileceği konusunda uyarıda bulundu. ” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Gazeteye konuşan Rus uzman Semyonov, “Türkiye’nin bu konuda endişelenmesi için bir nedeni var: Türkiye’ye göre Şam İdlip’in ardından yerinde durmayacak ve Türkiye’nin Fırat Kalkanı ve Zeytindalı operasyonları sırasında kontrolüne aldığı Halep’in kuzeyindeki bölgelere yönelik de askeri operasyon yapacak. İdlip’te olduğu gibi burada da Suriye muhalif güçleri bulunmakta. Bu bölgeler üzerinde Türkiye hava savunma şemsiyesi de var. ” dedi.

Rus uzmanın iddiasına göre, Türkiye için İdlip’teki bazı silahlı muhalif güçler, “güvenliğin teminatı” açısından önem arzediyor.

Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir