KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rus uzman: Milyonlarca mülteci barındıran Türkiye, Esad’a destek veremez

Rus uzman: Milyonlarca mülteci barındıran Türkiye, Esad’a destek veremez

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
394 0


Rusya’nın Ortadoğu uzmanı İsrael Şamir, Türkiye’nin Suriye lideri Beşşar Esad’ı neden desteklemediğini analiz etti. Rus uzman, her ülkenin kendi çıkarları bulunduğunu ve bu husus bağlamında Türkiye’den yapılan “çelişkili” açıklamaların anlayışla karşılanması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik hava saldırısına destek vermesi ile ilgili Rus basınında bir makale yazan Rus uzman Şamir, “Milyonlarca Suriyeli mülteci barındıran Türkiye bugün Esad ve onun yönetimine destek veremez. İç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Şam’a karşı alehyhte düşünen Suriyeli mülteciler bunu (Türkiye’nin Esad’a desteği) yanlış anlarlar.” dedi.

KUŞKUSUZ SEÇİMLERİ ERDOĞAN KAZANACAK

Türkiye’de 24 Haziran’da erken seçimlerin yapılacağını hatırlatan Rus uzman, “Kuşkusuz Erdoğan kazanacak. Kimsenin bundan şüphesi yok. Putin Rusya’da popüler olduğu gibi Türkiye’de de Erdoğan popüler olmakta. Erdoğan umumi halkın, çoğunluğunun oyunu almak istiyor. Dolayısıyla Erdoğan Esad’tan yana olamaz ve Amerika’nın saldırısını kınayamaz. Erdoğan, ayrıca Esad karşıtı muhalif militanlardan kendi askeri birliğini oluşturuyor. Onlar Erdoğan için Amerikan yanlısı Kürt militanlara karşı savaşıyor.” diye Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyinde ulusal çıkarları bağlamında hareket ettiğini belirtti.

ERDOĞAN’I ELEŞTİRMEYE GEREK YOK, BİZ DE ABD İLE İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ

Günümüzde ABD’nin eskisi gibi hegemon olduğu bir dünyada Türkiye ve Rusya’nın bu zor koşullarda mücadele etmek zorunda kaldığına dikkat çeken Rus uzman, “ABD Batı Avrupa ve bir çok ülkenin politikalarını doğrudan etkileyebiliyor, böyle bir güce sahip. İran bile ABD ile kavgaya girmek istemiyor, tabii Tahran kendi rotasından da geri adım atmamaya da çalışıyor. Türkiye de Amerika’nın gücü ve kendi çıkarlarını göz önünde bulundurarak manevra yapıyor.

Rusya da aynısını yapıyor. Zig-Zag’la yaptı diye Erdoğan’ı eleştirenlere şunu hatırlatmak istiyorum: Uzun yıllar Amerika, Afganistan’a askeri teknolojisini Rus uçaklarıyla yaptı. Ve Rus düşmanlığı görüşlere rağmen. Sadece bugün Rus havayolu kurumu Volga-Dnepr, gelecek yılın 1 Ocak tarihinden itibaren bu taşımacılığı durdurmayı kararlaştırdı.” şeklinde değerlendirdi.

TÜRKİYE VE RUSYA MÜTTEFİK

Günümüzdeki bu zor koşullarda Rusya ve Türkiye’nin ortak çıkarlarının fazla olduğunu vurgulayan Rus usman, ekonomi projeler ve Suriye’de ikili işbirliğini de hatırlatarak, “Rus savaş gemileri serbest şekilde Türk boğazlarını geçiyor.
Türkiye ve Rusya müttefik ve partner ülkeler olmakta. Tabii ki gerektiği yerlerde de bağımsız politikalarını da göz ardı etmiyorlar.” dedi.

Fuad Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir