SƏRKİSYANIN İSTEFASINDAN KEÇƏN 1 İLDƏ YENİ DETAL NƏDİR?

Rusya’nın yıldız oyuncusu: Türkler dünyanın en iyi taraftarları!

AB KARŞITI İKEN AVRUPA PARLAMENTOSU İÇİN YARIŞMAK

Ukrayna’da, Poroşenko devlet başkanlığı koltuğunu kaybetti

Rus uzman: Küresel sorunların çözümü, Suriye sorununun nasıl çözüleceğine bağlı

Gündem 28 Eylül 2018
38

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkan Danışmanı Yelena Suponina, yakın gelecekte küresel sorunların çözümünün, Suriye sorununun nasıl çözüleceğine bağlı olduğunu vurguladı.

Kafkassam’a konuşan Rus uzman şu ifadeleri kullandı: “Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler, şu açıdan çok önemli: Burada global sorunların, tüm tarafların çıkarlarının kalıbı yerleşiyor. Yakın gelecekte küresel sorunların nasıl çözüleceği, Suriye’deki sorununun nasıl çözüleceğine ve bu olası çözümün şekline göre bağlı olacak.”

Suponina sözlerine şöyle devam etti: “BM’nin nasıl bir örgüt olacağı da Suriye’deki olası çözüme bağlı. Suriye’de çözüm, Rusya’nın önerdiği şekilde, ortaklaşa, uzlaşı ve tüm tarafların çıkarlarını göz önünde bulundurulması şeklinde gerçekleşirse o zaman çözüm olur.

Şayet ABD, orada tekr taraflı olarak kendi eylemlerini devam ettirmekte ısrar ederse, o zaman Ortadoğu’da durum daha da gerginleşecek. Daha sonra da dünyanın çeşitli bölgelerinde de terör ve diğer sorunlar yoluyla istikrarsızlık oluşturulacak. Önemli olan buna engel olmak ve mutabakatı sağlamaktır.”
FUat Safarov kafkassam moskova

Yorumlar