RUSYA – İNGİLTERE ARASIN DA CASUS SAVAŞI

GÜRCÜSTAN MÜSƏLMANLARI İDARƏSININ 2016-CI İL ÜÇÜN İLLİK HESABAT TƏDBİRİ KEÇİRİLDİ

Türk Konseyinin 2018 zirvesi Eylül de Kırgızistan da

Fall-out from Trump’s middle east policy may have consequences for the South Caucasus

Rus uzman: Küresel sorunların çözümü, Suriye sorununun nasıl çözüleceğine bağlı

Gündem 28 Eylül 2018
43

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkan Danışmanı Yelena Suponina, yakın gelecekte küresel sorunların çözümünün, Suriye sorununun nasıl çözüleceğine bağlı olduğunu vurguladı.

Kafkassam’a konuşan Rus uzman şu ifadeleri kullandı: “Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler, şu açıdan çok önemli: Burada global sorunların, tüm tarafların çıkarlarının kalıbı yerleşiyor. Yakın gelecekte küresel sorunların nasıl çözüleceği, Suriye’deki sorununun nasıl çözüleceğine ve bu olası çözümün şekline göre bağlı olacak.”

Suponina sözlerine şöyle devam etti: “BM’nin nasıl bir örgüt olacağı da Suriye’deki olası çözüme bağlı. Suriye’de çözüm, Rusya’nın önerdiği şekilde, ortaklaşa, uzlaşı ve tüm tarafların çıkarlarını göz önünde bulundurulması şeklinde gerçekleşirse o zaman çözüm olur.

Şayet ABD, orada tekr taraflı olarak kendi eylemlerini devam ettirmekte ısrar ederse, o zaman Ortadoğu’da durum daha da gerginleşecek. Daha sonra da dünyanın çeşitli bölgelerinde de terör ve diğer sorunlar yoluyla istikrarsızlık oluşturulacak. Önemli olan buna engel olmak ve mutabakatı sağlamaktır.”
FUat Safarov kafkassam moskova

Yorumlar