Астанинский процесс: переговоры продолжаются

Российский «Триумф» берет под защиту небо Китая

ÇOKLU ÇÖZÜMLER

Türkiye’nin zor tercihi: Akdeniz gazı mı Filistin mi?

Rus uzman Ermenilerin sözde “soykırım” iddiaları için BM’e neden başvurmadığını açıkladı

Ermenistan, Gündem, Rusya, Türkiye 28 Ekim 2017
285
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Rus siyaset bilimci Andrey Yepifantsev, Ermenilerin sözde ‘Ermeni soykırımı’nın tanınması için Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Adalet Divanı’na neden başvurmak istemediklerini açıkladı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Rus uzmana göre, sözde “soykırımın” tanınması için herhangi bir ülkenin, parlamentosunun ve bir ülke liderinin konuyla ilgili açıklaması yeterli değil.
Rus uzman şöyle dedi: “Bunlar BM ilgili kurallarını ihlali anlamına geliyor. Çünkü BM tüzüklerinde net şekilde yazılmakta: Bir olayın soykırım olarak tanınmasına bazı ülkeler değil, BM Adalet Divanı karar verebilir.
Ermeniler ise on yıllardır BM mahkemesine başvurmak istemyor. Sebebi? Sebebi ise şu: Onlar bu mahkemede yüzde 100 kaybedecek. Trajik olayların soykırım olarak tanınması için başvuracağı diğer uluslararası mahkemeleri de kaybedecekler. Bu çabalar boşuna. Öte yandan inkar yasasının çıkarılması da saçmalık”
Rus uzmana göre, uçak krizi sırasında Rusya’daki bazı Ermeni diasporası yetkilileri inkar yasasının kabul edilmesi için gündem başlatmıştı.

Fuat Safarov kafkassam moskova

Yorumlar