ULUSLARARASI KİTLE PSİKOLOJİSİ SOSYAL POLİTİKALAR VE PROVOKATİF EYLEMLER MERKEZİ (ÜST AKIL)

NƏTİCƏSİZ QALAN NYU-YORK GÖRÜŞÜ

Rus tiyatro eleştirmeni: Dostoyevski’yi okuyanlar cinayetler işledi

Rus askeri uzman: Suriyeli Kürtlere ciddi destek vermememiz lazım, çünkü onlar ABD ile işbirliği tercih etti

Rus uzman Ermenilerin sözde “soykırım” iddiaları için BM’e neden başvurmadığını açıkladı

Ermenistan, Gündem, Rusya, Türkiye 28 Ekim 2017
217

Rus siyaset bilimci Andrey Yepifantsev, Ermenilerin sözde ‘Ermeni soykırımı’nın tanınması için Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Adalet Divanı’na neden başvurmak istemediklerini açıkladı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Rus uzmana göre, sözde “soykırımın” tanınması için herhangi bir ülkenin, parlamentosunun ve bir ülke liderinin konuyla ilgili açıklaması yeterli değil.
Rus uzman şöyle dedi: “Bunlar BM ilgili kurallarını ihlali anlamına geliyor. Çünkü BM tüzüklerinde net şekilde yazılmakta: Bir olayın soykırım olarak tanınmasına bazı ülkeler değil, BM Adalet Divanı karar verebilir.
Ermeniler ise on yıllardır BM mahkemesine başvurmak istemyor. Sebebi? Sebebi ise şu: Onlar bu mahkemede yüzde 100 kaybedecek. Trajik olayların soykırım olarak tanınması için başvuracağı diğer uluslararası mahkemeleri de kaybedecekler. Bu çabalar boşuna. Öte yandan inkar yasasının çıkarılması da saçmalık”
Rus uzmana göre, uçak krizi sırasında Rusya’daki bazı Ermeni diasporası yetkilileri inkar yasasının kabul edilmesi için gündem başlatmıştı.

Fuat Safarov kafkassam moskova

Yorumlar