Avropa Ittifaqı Azərbaycanla əməkdaşlığı genişləndirmək istəyir

Turkey: Could Ankara Go for Russia’s Jugular?

Abdurrahman Raşid: İsrail müzakereleri altüst mü etti?

Bugün 26 Mayıs 1960 yarın günlerden ne?

Rus uzman: Ateşkes General Hafter’in işine gelmiyor, çünkü üstünlük onun elinde

Gündem 11 Ocak 2020
119
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Rus Ortadoğu uzmanı Yevgeni Satanovski, Türkiye ve Rusya’nın Libya için yaptığı ateşkes çağrısının General Halife Hafter tarafından reddedilmesini değerlendirerek, “Ateşkes General Hafter’in işine gelmiyor” dedi.
Rus basınına konuşan Rusya Ortadoğu Enstitüsü Başkanı Satanovski, Hafter’in elinde önemli bir avantaj olduğuna dikkat çekerek, “Hafter’in ateşkesi neden istemediği de buradan anlaşılıyor. Üstünlük elinde.” şeklinde konuştu. Satanovski, “Neden bir ateşkes teklifine yeşil ışık yaksın? Silahlı kuvvetlerin çoğunluğuna sahip, hava kuvvetlerine sahip, ayrıca Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’a destek veriyor. Kimin için güvenli bir rejim kuruyorsunuz? Rakibine ise fazla destek veren yok ve onu da bitirmek üzeredir. Ve büyük olasılıkla Trablus’a girecek.” şeklinde konuştu.
Hafter’in mücadele edeceğini iddia eden ünlü Rus uzman, “Başarı ile mücadele edecekler. Eğer düşmanlarını bitiremezlerse, müzakere edecekler ve anlaşmaları ihlal edecekler, ve böylece entrika devam edecek.” dedi.
Fuat Safarov kafkassam Moskova

Yorumlar