KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rus uzman: Ateşkes General Hafter’in işine gelmiyor, çünkü üstünlük onun elinde

Rus uzman: Ateşkes General Hafter’in işine gelmiyor, çünkü üstünlük onun elinde

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 1 dk okuma süresi
298 0

Rus Ortadoğu uzmanı Yevgeni Satanovski, Türkiye ve Rusya’nın Libya için yaptığı ateşkes çağrısının General Halife Hafter tarafından reddedilmesini değerlendirerek, “Ateşkes General Hafter’in işine gelmiyor” dedi.
Rus basınına konuşan Rusya Ortadoğu Enstitüsü Başkanı Satanovski, Hafter’in elinde önemli bir avantaj olduğuna dikkat çekerek, “Hafter’in ateşkesi neden istemediği de buradan anlaşılıyor. Üstünlük elinde.” şeklinde konuştu. Satanovski, “Neden bir ateşkes teklifine yeşil ışık yaksın? Silahlı kuvvetlerin çoğunluğuna sahip, hava kuvvetlerine sahip, ayrıca Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’a destek veriyor. Kimin için güvenli bir rejim kuruyorsunuz? Rakibine ise fazla destek veren yok ve onu da bitirmek üzeredir. Ve büyük olasılıkla Trablus’a girecek.” şeklinde konuştu.
Hafter’in mücadele edeceğini iddia eden ünlü Rus uzman, “Başarı ile mücadele edecekler. Eğer düşmanlarını bitiremezlerse, müzakere edecekler ve anlaşmaları ihlal edecekler, ve böylece entrika devam edecek.” dedi.
Fuat Safarov kafkassam Moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir