Husi terörü ve İran’ın vekâlet savaşları

S-400: Türkiye için stratejik bir tercih mi? Yoksa yeni bir güvenlik bağlılığı mı? ABD’nin asıl endişesi ne?

Yunanistan Dışişleri Bakanı: Türkiye’nin AB üyeliğinden her kes kazançlı çıkar

Нужны ли России новые авианосцы

Rus uzman: Aliyev ve Nazarbayev SSCB’nin başına geçseydi ülke dağılmazdı

Gündem 23 Eylül 2018
110

Rusya Ortadoğu Enstitüsü Başkanı Yevgeni Satanovski, SSCB son lideri Mihail Gorbaçov’un politikalarını sert eleştirerek, “Eğer Aliyev (Azerbayacan’ın ulusal lideri Haydar) veya Nazarbayev (Kazakistan’ın Cumhurbaşkanı) başa geçseydi ülke dağılmazdı.” dedi.

Rus resmi Rossiya televizyon kanalında canlı yayın programında konuşan Rus uzman, Sovyet eski lideri Gorbaçov’un perestroyka politikaları sonucunda Sovyetler Birliği’nin yıkıldığını kaydetti. Rus uzman, “Sovyetler’in yıkılmasının ardından dünyanın ne hale geldiğini hepimiz bugün iyi görüyoruz. Dünya daha vahşi, kanlı, adaletsiz ve alçak oldu. Evet dev sanayimizin kurulması milyonlaca insanın ölümüne neden oldu. Ama bu dev ülke gözlerimizin önünde yıkıldı. Çünkü beceriksiz (Gorbaçov) idi, politikayı çocuk oyuncağı sandı. Diyordu ki ABD Başkanı Ronald Reagan benimle tokalaştı ve ben onun düzeyindeyim!” diye Gorbaçov’u sert eleştirdi.

Sovyetler Birliği’nin dönemin güçlü ülke olduğunu vurgulayan Satanovski, “Eğer Aliyev veya Nazarbayev başa geçseydi, ülke dağılmazdı.” dedi.
Fuat Safarov kafkassam moskova

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.