KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rus uzman: ABD’nin İran’a karşı savaş ilan edeceğini düşünmüyorum

Rus uzman: ABD’nin İran’a karşı savaş ilan edeceğini düşünmüyorum

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
239 0


Rusya Dış Politika ve Savunma Politikaları Konseyi Başkanı Fyodor Lukyanov ABD’nin İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çıkmasıyla ilgili yaşanan gelişmeleri değerlendirerek, “Fakat ABD’nin İran’a karşı savaş ilan edeceğini düşünmüyorum.” dedi.

AMAÇ İRAN’IN ELİNİ KOLUNU BAĞLAMAK

Kafkassam’a konuşan Rus uzman şu ifadeleri kullandı: “İran ile ilgili gelişmelere gelince Washington’un Tahran’a savaş ilan edeceğini düşünmüyorum. ABD Başkanı Donald Trump’ın son açıklaması savaştan ziyade, İran’a yönelik daha baskıların artacağını gösteriyor. Amaç, İran’a yönelik sert yaptırımlar. Ve Tahran’ın elini kolunu bağlamak. Üstelik İran ile işbirliği yapan Avrupa ülkeleri dahil her kese yönelik yaptırımlar söz konusu olabilir.

Bunun adı askeri operasyon değil. Daha önce ABD eski Başkanı George Bush döneminde de İran’a yönelik askeri operasyon planları Amerika’nın ilgili mercileri tarafından desteklenmedi. Bugün de Amerika’da bu görüş değişmedi.”

BÖLGEYİ ATEŞLER

Rus uzman sözlerine şöyle devam etti: “Fakat kötü olan şu: Trump’un bu sert açıklamaları bölgede bazı olumsuz etkiler oluşturacak. Çünkü bu açıklamalar İsrail ve Suudi Arabistan tarafından desteklendi. İşte bu da Suriye dahilinde ve Suriye çevresinde, Lübnan’da durumu gerginleştirebilir. Bu da bölgeyi ateşler. Suriye’de oynadığımız rolü göz önünde bulundurarak bu olası gelişmelerin Rusya için hoş bir durum olmayacağını söylememiz lazım.”

Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir