Tariximize, dahilerimize sahib çıxaq!?

ABD’ NİN ÇÖKÜŞÜ VE TERÖRİZMİN GERÇEK YÜZÜ

Qafqaz Qartalı” şərti adı ilə Türkiyə-Azərbaycan-Gürcüstan Tatbikatı

Suudilere ABD vurdu Türkiye sevdi!

Rus tiyatro eleştirmeni: Dostoyevski’yi okuyanlar cinayetler işledi

Gündem, Rusya 23 Mayıs 2018
202

Rusya Tiyatro Sanatı Enstitüsü Rektörü ve tiyatro eleştirmeni Grigori Zaslavski, dünyaca ünlü Rus yazar Fyodr Dostoyevski’nin romanlarını okuyan insanların cinayetler işlediğini iddia etti.

Rus resmi televizyonu Rossiya canlı yayın programında konuşan tiyatro eleştirmeni Zaslavski eleştiride bulundu: “Evet Dostoyevski etkili bir yazar idi. Fakat Dostoyevski’nin romanlarının ardından insanlar yaşlı insanları bile öldürmeye başladı.”

“Kültür ve sanatın etkisi” konulu programda konuşan Rus tiyatro yönetmeni Aleksandr Gnezdilov da, 1917 Bolşevik Devrimi lideri ve SSCB kurucusu Vladimir Lenin’in de yazar Dostoyevski’yi sevmediğine dikkat çekti. Gnezdilov, “Lenin Dostoyevski’yi sevmiyordu. Sovyetler’in İlk yıllarında okullarda Dostoyevski okutulmuyordu.” dedi.

LENİN DOSTOYEVSKİ’Yİ NEDEN SEVMİYORDU

Rus tarihçilerine göre Lenin, Dostoyevski’nin eserleriyle ilgili, “Bu çöp için zamanım yok”, “Bu bir tür ahlâkçı kusma.”,”Bunlar bana ne fayda sağlar” gibi sert eleştirilerde bulunmuş ve hatta bir gün yazarın bir romanını yeniden okuyup kenara fırlamıştı.
Fuat Safarov kafkassam moskova

Yorumlar