KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Rus şirketler yaptırımlara karşı

Rus şirketler yaptırımlara karşı

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 2 dk okuma süresi
407 0

Rus şirketler yaptırımlara karşı
Rusya'dan Türkiye'ye olumlu haber
Rusya’nın, Türkiye’ye uyguladığı ambargoya Rus şirketlerden tepkiler gelmeye başladı. Şirketlerin yaptırımlardan muaf olmak için bakanlığa başvuruda bulundukları bildirildi.

Rus şirketleri, uçak krizinden sonra Rusya tarafından Türkiye’ye uygulanan yaptırımlara isyan etti. Şirketler bakanlığa Türkiye’yle ticaretin tekrar başlaması için talepte bulundu.

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Aleksey Lihaçev, Sberbank ve birkaç büyük şirketin Türkiye’ye yaptırımdan muaf olmak istediğini söyledi.

Rusya Ekonomi ve Gelişim Bakan Yardımcısı Aleksey Lihaçev, Sberbank ve birkaç büyük şirketin Türkiye’ye uygulanan yaptırımlardan muaf tutulanlar listesine dahil edilme talebiyle Ekonomi ve Gelişim Bakanlığı’na başvurduklarını bildirdi.

Rusya’dan doğalgaza yeşik ışık Türkiye ne diyecek?

BİR ÇOK ŞİRKET MUAF OLMAK İSTİYOR

2016 Gaydar Forumu’nda konuyla ilgili açıklamalar yapan Lihaçev,”Sberbank başta olmak üzere Rusya’nın yaptırımlarının etkisinden çıkmak için birçok Rus şirket başvuruyor” dedi. Lihaçev, bunun ürünler, hizmetler ve iş gücü kategorilerini kapsadığını belirtti.

YENİ KONTRAT LİSTESİ BAKANLIKTA OLACAK

Lihaçev daha önce İtar Tass haber ajansına yaptığı açıklamalarda, Ekonomi ve Gelişim Bakanlığı’nın yaptırımların etkilemeyeceği yeni kontratların listesini hükümete sunacağını ifade etti. Bunu Rusya Devlet Başkanı’nın kararnamesi ön görüyor.

Hangi ülke Rusya için Türkiye’nin alternatifi oldu?

RUS BÖLGELERİNİN TALEPLERİ DİKKATE ALINACAK

Öte yandan Güvenlik konuları ve telafi edilemeyecek hizmetlerle ilgili konuları, bütçe yükümlülükleri ve uluslararası yükümlülüklerin yerine getirilmesiyle ilgili konularda istisnalar yapılacağı da belirtildi. Ekonomi ve Gelişim Bakanlığı, Rus bölgelerinin taleplerini de dikkate alacak.

http://www.rbg24.ru/news/rus-sirketler-yaptirimlara-karsi-2147.html

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir