KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rus senatör: Uçağımızın düşürülmesindeki amaç, Rus-Türk ilişkilerini gerginleştirmek olabilir

Rus senatör: Uçağımızın düşürülmesindeki amaç, Rus-Türk ilişkilerini gerginleştirmek olabilir

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
197 0

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, dün düşürülen Rus uçağıyla ilgili yorumda bulunarak, “Hedef Rusya ve Türkiye ilişkilerini, ilişkilerdeki çelişkileri daha da gerginleştirmek olabilir.” dedi. Dün İdlib’te Rus uçağına yönelik saldırı düzenlenmiş, paraşütle atlayan pilot teröristlerle girdiği çatışma sonucu hayatını kaybetmişti.
Rus basınına konuşan senatör şu ifadeleri kullandı: “Günümüzün zor süreci bağlamında provakosyon en çok kullanılan bir silaha dönüştü. İdlib bölgesindeki durumu Türkiye kontrol ediyor. Ve burada amaç Rusya ve Türkiye arasındaki çelişkileri daha da gerginleştirmek olabilir.
Ben yüzde yüz eminim ki uçağımızın düşürülmesi için özel operasyon yapıldı. Burada bir tuzaklı eylem söz konusu. Bizim uçaklar asla MANRAD füzelerinin vurabileceği yüksekliğe kadar inmez. Bence bu operasyonda batılı istihbara güçleri Rus-ABD ilişkilerinin daha da gerginleşmesi için kötü rol oynadılar.
Ayrıca, dolaylı da olsa, bölgeyi kontrol eden Türk ordusu yetkililerini ciddi şekilde kötü durumda bıraktılar.”
MANRAD FÜZELERİ ÜÇÜNCÜ ÜLKELER ÜZERİNDEN AMERİKA’DAN GETİRİLMİŞ
Rus senatör füzenin üçüncü ülkeler üzerinden Amerika’dan getirildiğini de dikkat çekerek, “Bölgede teröristlerin elinde MANRAD var ve bu füzeler üçüncü ülkeler üzerinden Amerika’dan getirildi.” dedi.
Klintseviç durumu geniş şekilde inceleyeceklerini söyledi.
Fuar Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir