KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rus Ortodoks Kilisesi’nden Ukrayna’ya tepki

Rus Ortodoks Kilisesi’nden Ukrayna’ya tepki

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
375 0


Rus Ortodoks Kilisesi’nden Ukrayna’ya tepki: Kimse tek taraflı olarak şu veya bu kilisenin bağımsızlığını ilan edemez
Rus Ortodoks Kilisesi, Ukrayna’nın Rus Ortodoks Kilisesi’nden bağımsız bir kilise kurulması konusunda Fener Rum Patrikhanesi’nden yardım almasına tepki vererek, “Kimse tek taraflı olarak şu veya bu kilisenin bağımsızlığını ilan edemez.” dedi.

Rus İnterfak haber ajansına konuşan Rus Ortodoks Kilisesi Dış İlişkiler Sözcüsü Volokolamski İlarion, Ukrayna’nın çabalarının başarısızlıkla sonuçlanacağını belirtti. Kilise sözcüsü, “Ne Fener Rum Patrikhanesi, ne de başka bir kilise tek taraflı olarak, başka bir kilisenin bağımsızlığını ilan edemez.” şeklinde konuştu.

Rus resmi gazete Rossiyskaya Gazeta da, “Fener Rum Patrikhanesi, uluslararası siyasi güçlerin baskısı veya sempati duyduğu gerekçesiyle bu konuda herhangi bir karar alamaz.” yorumunda bulundu.

RUS UZMANLAR ERDOĞAN’IN DEVREYE GİRMESİNİ İSTEDİ

Rus Ortodoks din adamı Andrey Kurayev, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girmesini istedi.

Geçtiğimiz günlerde Rus basınına konuşan ünlü Ortodoks din adamı şu çağrıda bulunmuştu: “Ukrayna tarafı her yıl böyle bir girişimde bulunuyor. Bence burada sözü geçecek önemli politikacı Erdoğan olmakta. Fener Rum Patrikhanesi’nin atacağı adım Erdoğan’a bağlı.”

Rus resmi televizyon Rossiya canlı yayın programında konuşan Ortadoğu uzmanı Semyon Bagdasarov da Fener Rum Patrikhanesi’nin vereceği kararın Ankara’ya bağlı olduğunu söyledi.
Daha önce Rus Kommersant gazetesi muhabiri Vladimir Solovyov da, Fener Rum Patrikhanesi ile ilgili Ukrayna ve Rusya arasındaki çıkan “kilise tartışmasında” Ankara’nın devreye girerek konuyu çözdüğünü iddia etmişti.

ERDOĞAN, ÇAVUŞOĞLU ÖNCEKİ GÜN FENER RUM PATRİĞİ İLE GÖRÜŞTÜ

Bu arada 25 Nisan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fener Rum Patriği Bartholomeos’u kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basına kapalı gerçekleştirilen kabul, 35 dakika sürdü. Rus basınının iddiasına göre görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulundu.Görüşmede söz konusu konunun görüşülüp görüşülmediği de merak ediliyor.

Ukrayna Parlamentosu, Fener Rum Patrikhanesi’nin Ukrayna’da Rus Ortodoks Kilisesi’nden bağımsız bir kilise kurulması konusunda yardımcı olması ve Ukrayna’da kurulacak “milli kiliseye” özerklik vermesi ricasında bulunan bir başvuru metnini kabul etmşti. Özellikle Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, daha önce hükümetin bu girişime destek vermesi için hükümet üyeleriyle konuyu masaya yatırmıştı.

Bu arada Poroşenko, geçtiğimiz günlerde İstanbul’a yaptığı ziyarette Fener Rum Patriği Bartholomeos’la özel bir görüşme gerçekleştirmişti.
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir