KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rus milletvekili: Rus uçağı, Putin-Erdoğan zirvesinin ardından düşürüldü

Rus milletvekili: Rus uçağı, Putin-Erdoğan zirvesinin ardından düşürüldü

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
300 0

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Milletvekili Adalbi Şhagoşev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Soçi görüşmesinin ardından Rus uçağının 15 mürettebatıyla Akdeniz’de düşürülmesine dikkat çekti.
Duma’da konuşan Rus milletvekili şu ifadeleri kullandı: “Bu olaya karşılık vereceğiz, fakat önce dikkatle inceleme ve araştırmalar yapmamız lazım. İsrail’in bu olayla ilgili yetersiz şekilde tepki vermesi büyük risk olmakta. Rusya bu olayla ilgili beklemeyi ve yanıt vermeyi de çok iyi biliyor.”

Rus milletvekili sözlerine şöyle devam etti: “Bu olay affedilemez. Üstelik Putin-Erdoğan görüşmesinin ardından yaşanan bir gelişme. Bu olayın öncesinde Putin ve Erdoğan, kendi diplomasi ve askeri siyasi ustalıklarını, Suriye’de çözüm ve terörle mücadele için “çaba gösteren” dünya arenasının oyuncularına sundu.”
Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, dün Hmeymim üssü yakınlarında 14 askerle birlikte radardan kaybolan İl-20 tipi uçağının Suriye ordusunun S-200 savunma sisteminden fırlatılan bir füzeyle vurulduğu kaydedildi. Rusya Savunma Bakanlığı’na göre İsrailli pilotlar uçağı Suriye hava savunma sisteminin bulunduğu bölgeye sürükleyip kalkan olarak kullandı.
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir