Kudüs seviciliğinin Siyonizme katkısı!

İran hegemonyasına karşı Irak ayaklanması!

Մերոնք «կայֆի մեջ են» Բորդյուժայի հայտարարությունից, մինչդեռ նա շատ վտանգավոր բան արեց. Ստեփան Գրիգորյան

Hz. MUHAMMED VE SOSYAL ADALET TASAVVURU -Hılfu’l-Fudul’u “Çatışma Çözüm Merkezi ve Bir Sivil Toplum Kuruluşu” Olarak Okuma Denemesi-

Rus avrupa ittifakı neden olmadı

Gündem, Rusya, Türkiye 30 Nisan 2016
590

Rus devlet kanalı Rossiya 1’de yayımlanan Poedinok (Düello) programında konuşan Rusya Tarihi Enstitüsü Başkanı Prof.Dr. Yuri Petrov, 16.yüzyılda Moskova Knezliği’nin Avrupa’nın Osmanlı karşıtı ittifakına girmeyi reddettiğini anlattı.
image
Rusya-Avrupa tarihi ilişkilerini anlatan Rus akademisyen şunları aktardı: “O dönem (16.yüzyıl) Avrupa’dan bir heyet 3. Vasili’yi ziyaret etti. Bu heyet arasında Vatikan temsilcileri de vardı. Onlar Rusya’yı Osmanlı devletine karşı ittifaka davet etti. Avrupa’nın o dönem Rusya’nın desteğine ihtiyacı vardı. Avrupa Rusya için büyük taviz ve koşullara hazırdı. En büyük şartlarından biri şuydu: 3. Vasili Roma’ya gelerek tacını Papa’nın elinden alması gerekiyordu. Rusya buna ‘Hayır’ dedi. O günden itibaren görüşmeler kesildi ve yüzyıllar boyu Avrupa bize karşı Osmanlı’yı destekledi. Avrupa ile ilişkilerimiz o dönemden itibaren rayına oturmadı. Sebebi de Rusya’nın bağımsız dış politikalar sergilemesi.”

Bu arada Osmanlı Devleti Moskova’ya ilk elçisini 3. Vasili döneminde göndermişti. Rus tarihçi Leonid Yuzefoviç’e göre, Osmanlı elçisi Kemal Bey, Rus prensi 3. Vasili’ye sunduğu Sultan Selim’in mektubunda ‘kardeşlik’ ifadesini unutunca Rus saray yetkilileri Türk elçiyi uyarmıştı. Uyarı üzerine ‘dostluk ve sevgi’ ifadeleri içeren resmi yazıya ‘kardeşlik’ ifadesi de eklendi.

Yorumlar