KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rufina Suliyeva: II. TÜRK DÜNYASI KADINLAR KURULTAYI

Rufina Suliyeva: II. TÜRK DÜNYASI KADINLAR KURULTAYI

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
196 0

Türk Halkları Medeniyeti Vakfı’nın kuruluşun 25 Yıl dönümüne özel, İlteriş Vakfı’yla birlikte Türk halkları arasında barış ve dostluğu güçlendirmek adına Kazakistan’ın Almatı şehrinde 2. kez düzenlenen Türk Dünyası Kadınlar Kurultayı ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarına kendilerini atamış, aynı zamanda anneliği yerine getiren Türk kadınları bir araya geldi.
Kurultay açılışını yapan Türk Halkları Medeniyeti Vakfi başkanı Ahmet Dağduran: “Türk Kadınların Türk dünyasının kalkınmasına yaptığı önemli katkıları dikkate alarak, Cumhuriyetin sosyal ve politik yaşamına aktif olarak katılıp önemli sorunların çözümüne yönelik fikirlerini ve önerilerini ifade ederek hükümet organlarının çalışmalarına aktif olarak katılarak profesyonellik ve sorumluluk göstererek toplumun takdirini ve desteğini hak ediyordur” dedi.
“Türk Alemi” gazetesinin baş editörü Dariga Cunusova “Türk kadınların hayatımızda ne kadar önemli bir yerde olduklarını kelimelerle anlatmak zordur. Bir erkeğin sahip olduğu en güzel şeylerin tümü kadınların liyakatinidir. Yiğitler ve cesur kızlar dünyaya getiren, yeni başarılara ilham veren Türk kadınıdır. Kadın evde bir aile ocağın etrafında toplandığı, samimiyet ve sevgi havanın hüküm sürdüğü, rahat bir yaşamı gerçege dönüştürendir. Ayrıca günümüzde ana rolü dışında başkaları da eklendi bu başarılara. Kadınlar bugünkü zamanında Kamu yönetimine katılarak, önemli kararlar alıyor, sosyal faaliyetler geliştiriyor ve büyük iş projelerini hayata geçiriyor. Türk kadını eskiden bugüne kadar hiç bir zaman hiç bir şeyi üstlenmeden korkmaz. Sorumluluk Türk kadının kanında-ruhunda vardır. Kazak topraklarında doğup, bir Türk kültürü içerisinde yaşamak, bir Türk kadını olmak bana gurur veriyor.” diye söyledi.
Kurultay sırasında konuşmacılar tarafından mitolojiden başlayarak kadınların modern toplum üzerindeki etkisini inceleyen çeşitli alanları analiz eden araştırmalar sundu.
Belirtmek gerekir ki, Turk Halkları Medeniyeti Vakfi ve İlteriş Vakfı tarafından düzenlenen kurultaya Türkiye, Almanya, Azerbaycan ve Orta Asya ülkelerin hükümet kurumlarının temsilcileri ve aydınları katıldı.
Konuşmacılar arasında Azerbaycan’dan yazar, Doç. Dr. Faik Elekberli. Türkiye’den: Türk tarihçi Ahmet Taşağıl; yazar şair Harika Ufuk; ATAMDER Akdeniz Bölge Temsilciliği Başkanı Meral Bölükbaşı Coşkun; İlteriş Vakfı başkanı Kaptan Mustafa Can; İlteriş Vakfı başkan yardımcısı Muzaffer Kılıç yer aldı.

Rufina Suliyeva – “Azerbaycanlılar Turan Kongresi” Kültür ve Enformasyon Sorumlu Başkan Yardımcısı.
KAFKASSAM – Almatı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir