KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Resmi Moskva Azerbaycanın Tarazlıq Siyasetinden Narazıdır

Resmi Moskva Azerbaycanın Tarazlıq Siyasetinden Narazıdır

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
288 0

Rusiya-Azerbaycan münasibetlerindeki getdikce artan gerginligin bir birini destekleyen 4 esas sebebi var:
1) Rusiyanın tarixi ve hamıya yaxşı melum olan imperyal ambisiyalari
2) Rusiyanın qlobal ve regional siyasetde son dövrde xüsusiyle güclenmesi
3) Aprel müharibesinde Azerbaycanın Qarabağ problemini tek başına ve sert güc istifade ederek hell etme imkanına malik oldugunun aydın şekilde ortaya cıxması
4)2018 ilde Azerbaycandaki prezident seçkileri.

Mövcud sertlerde resmi Bakınınn enenevi tarazlıq siyaseti artıq Moskvanın maraqlarına cavab vermir. Bele ki, Rusiyanın zeif olduğu zamanlarda resmi Bakının bu tarazliq siyaseti resmi Moskvanın zeiflediyi regionu Qerbin, Türkiyenin veya İranın doldurmasına mane olmaq menasını daşıyırdı. Bu da o günün sertlerinde Moskvanın maraqlarına cavab verirdi.Artiq veziyyet Rusiya baxımından deyisib.

Yuxarida qeyd etdiyim kimi hazırda Rusiya hem qlobal, hem de regional menada özünü daha güclü ve hucumda hiss edir. Bu yanaşma Rusiyanin Qafqaza ve Azerbaycana dair tarixi imperyal ambisiyaları ile de birleşince resmi Bakının tarazlıq siyaseti Moskva üçün regionda onun tesirinin güclenmesine mane olan engel olaraq görülmeye başlayıb. Azerbaycanın Rusiyanın bütün “inteqrasiya” tekliflerine mesafeli yanaşması resmi Moskvanı qıcıqlandırır. Aprel müharibesinin neticeleri de Azerbaycanın özüne inamını artırıb ve bu da Moskvanı narahat edir. Resmi Moskva bu veziyyetde 2018-deki prezident seckileri erefesinde resmi Bakının tarazlıq siyasetinde öz lehine müeyyen deyisiklikler yaratmağa çalışır.Azerbaycan hakimiyyetinin helelik buna müqavimet gösterdigini demek olar. Mövcud şertlerde Rusiya-Azerbaycan münasibetlerindeki bu gerginliğin müxtelif yeni gündemlerle o seçkilere qeder davam etmesi sürpriz olmaz.

Ancaq resmi Bakının Moskvaya bu müqavimetinin davamlılılıgı ve Azerbaycan-Rusiya münasibetlerinde gerginliyin davamı daxili ve xarici amillerle yaxından elaqeli olacaqdır. Resmi Bakı enenevi olaraq regionda güclenen aktyoru digerleri ile tarazlamısdır. Bugun bu güclenen aktyor Rusyadır ve bu menada xarici amiller olaraq ABŞ, AB, Türkiye, İran ve hetta Çinle kimi münasibetler Azerbaycan ücün mühüm ehemiyyet daşıyır. Daxili amil ise resmi Bakının ölkedeki mövcud sistemi normallaşmasını temin edecek heqiqi ciddi islahatlar keciilmesi ile mümkün ola biler.
Nazim Cafersoy

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir