IŞİD LİDERİ EL BAĞDADİ’NİN ESTETİK AMELİYATI VE ABD’NİN ŞEYTANİ TÜRKİYE PLANI

GÜLNARA İNANC: AĞ EV İRANI ERMƏNİSTAN ÜZƏRİNDƏN QARIŞDIRMAQ PLANLARINA BAŞLAYIR

Zarifinin Kasım Süleymaniden nefretinin sebebi ne olabilir

Ömer KUL: Birileri ‘Kanal İstanbul’ mu dedi

Kremlinden Azerbaycana baxan bir Rus analitik bunları görür:

Azerbaycan, Gündem, Rusya 28 Kasım 2017
285
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

1) Azerbaycan son 15 ilde herbi bazalarının müddetini uzadan ve yeni bazalar açan Rusiyanın herbi bazasını bağlayan tek ölkedir.Resmi Bakı Rus ordusunun sülhmeramlı adıyla Qarabağ meselesini behane ederek ölkeye dönmesine de müqavimet gösterir.
2) Azerbaycan Kollektiv Tehlükesizlik Müqavilesi Teşkilatına dair Moskvanın çagrışlarına müsbet cavab vermir.Bu bes elemirmiş kimi, Azerbaycanın Qazaxistan ve Belorusiya ile qurduğu münasibetler bu teşkilat icerisinde çat yaradıb.
3) Azerbaycan Rusiyanın Avrasya İqtisadi Birliyine üzv olmaq devetlerini qebul etmir.
4) Azerbaycan Rusiyanın özüne alternativ enerji layiheleri hesab etdiği ve narahatçılıq hiss etdiyi Bakı-Ceyhan neft, Bakı-Erzurum qaz kemerlerinin TANAP-ın ve benzer layihelerin heyata keçmesinde esas stratejik rolu oynayır.Üstelik Azerbaycan dövet enerji şirketi Gürcistan, Türkiye, Yunanistan ve bezi Serqi Avropa ölkelerinin enerji sektorunda Rus şirketlerine ciddi manie yaradan reqib olur.
5. Azerbaycan mahiyyetce Rusiyaya alternativ olan Demir İpek yolunun heyata keçmesinde Bakı-Qars demiryolu ile öz stratejik rolunu oynamağa davam edir.
6.Azerbaycan MDB mekanında Rusiyanın entegrasyon modeli olmayan Türk Keneşinin de aktiv üzvlerindendir.
7.Son xeberlere göre, Azerbaycan ermeniperest mövqeyi olan Rus diplomatının Bakıda sefir olmasını istemediyini beyan edib….
————————————————
Dr Nazim Cafersoy
P.S. Bir Amerikalinin, ya da bir İranlının perspektivinden de daha ferqli menzereleri de növbe ile yazacam…

Yorumlar