KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rejim’in YPG’yi Ayn El Arap’ta (Kobani) korumaya çalışması

Rejim’in YPG’yi Ayn El Arap’ta (Kobani) korumaya çalışması

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
288 0

Haber sitelerinde Suriye Rejim ordusunun Menbiç ve Kobani yerleşim yerlerindeki PKK/YPG/SDG terör örgütü üyelerine operasyon yapılmasını engellemek amaçlı bölgeye hareket ettiği ve /veya ortak bir ordu oluşturulduğu yer almaya başladı. Bu noktada Türkiye Cumhuriyet’inin bölgedeki operasyonu önlemek istenirken maalesef rejim ordusu uluslararası hukuku çiğnemeye zorlanmakta ve uluslararası suç oluşturabilecek adımlar atmasına çalışılmaktadır. Şöyle ki Türk devletinin bölgedeki terör örgütlerine operasyonun meşruiyeti hiçbir şekilde haksız çıkarılamamakta ve atılan adımlar Türk devletinin operasyonunun meşruiyetini daha da haklı çıkarmaktadır.
Adana mutabakatı ikinci maddesi hükmünce;
Bu anlaşma tarafların terör ve başta PKK/KONGRA-GEL terör örgütü
çeşitli adlar altındaki uzantıları olma üzere, diğer terör örgütlerine karşı ortak mücadelesinde güvenlik işbirliğini kapsamaktadır denilmektedir. Yine madde 4 hükmünce bu anlaşma her iki tarafın kendi sınırları içindeki güvenlik işbirliği faaliyetlerini de içermektedir.YPG-PYD/ SDG PKK/KCK terör örgütünün Suriye kolu olarak tanımlanmaktadır. Yine bahsi geçene örgütler AB üyesi ülkelerde terör örgütü olarak tanımlanmış ve birçok önemli mahkeme kararları verilmiştir.
Türkiye Devleti Afrin bölgesindeki PKK/YPG/SDG unsurlarına Zeytin dalı Operasyonu’nu yaparken bölgede adı geçen terör örgütlerine destek verecek ve onlara kalkan sağlayacak şekilde eylemlere girişen her unsur açık hedef olarak kabul edilecektir şeklinde tüm dünyaya deklere edilmiş, Astana sürecinin aktörleri olan Rusya ve İran’da Türkiye’nin bu tutumunu engelleme gereği duymamış, bu bildirim Afrin doktrini olarak Astana sürecinde de kabul görmüştür.
Bu hükümler ve BM amil hükmü gereğince Rejim kuvvetlerinin PKK/YPG/SDG unsurlarına bizzat kendisinin operasyon düzenlemesi ve Türk devletinin bölgede yaptığı operasyona Uluslar arası hukuk açısından yardım etmek zorunluluğu bulunmaktadır. Bölgedeki operasyonu engelleme faaliyetleri gelecekte rejim ve Türkiye devletine karşı engelleme faaliyetinde bulunanlar açısında önemli hukuk davalarına gebedir.
Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir