Züriyə Garayeva: Ermənistanda seçkilər

«Թուրքիայի հասարակությունը խստագույնս դատապարտում է այդ նողկալի արարքը»․Թուրքիան խիստ դատապարտել է իր երկրի դրոշը այրողներին

İdlib anlaşmasına Amerika təhlükəsi

NikolPaşinyan Ermenistan Başbakanı Olabilir, Ama Sonra?

Ramin Sadıqov: O yüzden Türkiye’nin sahada olması şart

Gündem 11 Kasım 2020
101
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Ermenistan ordusu sahada silindi. Azerbaycan’ın zaferi büyük. 28 yıl sonra çok önemli bölgeler kurtarıldı; diğerlerinin de anlaşmayla bize geçmesine uzlaşıldı. Adım adım zafere yüründü. Ama anlaşma maddeleri şimdiden farklı yorumlanıyor. Özellikle Rus basını mızıkçılığa başladı.
Maddeler içinde Nahçıvan’a koridor konusu şüpheli diyor; bazı Rus yetkililer Karabağ’da statüden bahsediyor, bir milletvekili de barış gücüne tek tehdit olması durumunda Azerbaycan’ın cezalandırılacağını söylüyor. Hankendi, Hocalı, Hocavent konusunda hem Ermeni, hem Ruslar büyük ümitler içerisinde. Anlaşılan o bölgeler konusunda baş ağrıtacaklar gibi. Dünden beri Rus barış gücü konusunda kuşkulu yaklaşımım var. Barış gücü gerçekten işini yaparsa sorun yok, sorun mızıkçılık yapacağına dair şüphelerim.
O yüzden Türkiye’nin sahada olması şart.
Azerbaycan Türkiye’nin sahada olması için ne kolaylık gerekiyorsa sağlamalı. Gerekirse meclis kararı çıkarılmalı. Tabii devlet yetkilileri daha iyi düşünüyordur. Ama dünden beri Rus medyası ve basını ermenilere “sizi biz kurtardık” tarzı yaklaşım içinde. Bu ilerde daha büyük baş ağrısına dönüşebilir. Şimdiden hem bazı Rus hem de ermeni yetkililerinin açıklamasına bakılırsa Hankendi, Hocalı, Hocavent ekseninde yeniden “ermeni özgürlüğü” yahut da “ermenistana bağlanma” gibi safsatalarını yapabilecekleri anlaşılıyor..
Müsaade edilmemeli!

Ramin Sadıqov

Yorumlar