KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Rafizade: ABD yönetimi, İran nükleer anlaşmasını canlandırma girişiminde büyük hatalar yapıyor

Rafizade: ABD yönetimi, İran nükleer anlaşmasını canlandırma girişiminde büyük hatalar yapıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
337 0

İran ve 1+4 grubunun (Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya) 2015 tarihli nükleer anlaşmayı yeniden canlandırmak için yürüttüğü müzakereler geçtiğimiz hafta Viyana’da yeniden başladı.

İsrail hala bu müzakereleri durdurma çağrısı yapıyor ve Batılı ülkeleri İran ile ilişkilerde stratejilerini değiştirmeye çağırıyor.

Aynı zamanda Tahran ise, Washington’u müzakerelerin önüne engeller koymakla suçluyor.

Viyana müzakerelerine katılan İran heyetinin başkanı Ali Bakıri Kani, geçtiğimiz günlerde ülkesinin sorumlu davranışının anlaşmayı canlı tuttuğunu vurgulayarak, “Müzakereler konusunda ciddiyiz, müzakerelere iyi niyetle girdik ve buna devam edeceğiz” dedi.

Öte yandan, Gatestone Enstitüsü’nün yayınladığı rapora göre, Uluslararası Amerikan Konseyi Başkanı Macid Rafizade, “ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, İran’ın kusurlu nükleer programını kalıcı olarak durdurmayı değil, sadece İran’a ekonomik olarak zarar veren yaptırımların kaldırıldığı bir sürede nükleer programı kısıtlamayı amaçlıyor” ifadelerini kullandı.

Biden yönetiminin, yeni bir 25 yıllık kısıtlama süresi önerdiğini iddia etti.

Rafizade, “Bu, İran’ın istediği düzeyde uranyum zenginleştirmesine devam etmesine, nükleer reaktörlerini tamamen çalışır hale getirmesine, ağır su üretmek için yeni reaktörler inşa etmesine, istediği kadar gelişmiş santrifüjü çalıştırmasına ve reaktörler için istediği kadar yakıt üretmesine ve anlaşma sona erdikten sonra kısıtlama olmaksızın uranyum zenginleştirme kapasitesini daha yüksek seviyede tutmasına izin verecektir” dedi.

İran’ın herhangi bir anlaşma mevcut olduğu sürece, geçmiş performansıyla kuralları gizlice ihlal edeceğinin kesin olarak söylenebileceğini vurgulayan Rafizade, “İran’ın nükleer bir devlet olma eşiğine gelmesinden sonra, elindeki malzemeyi nükleer silah üretiminde kullanılabilecek malzemeye dönüştürmek için sadece birkaç hafta yeterli olabilir” yorumunda bulundu.

Rafizade’ye göre, Biden yönetimi ayrıca, bazı yaptırımları kaldırdıktan sonra, anlaşmanın ilk gününde İran’a uygulanan diğer yaptırımları, herhangi bir yükümlülüğü yerine getirmeden önce bile silmeyi planlıyor.

Bunun eski Başkan Barack Obama yönetiminin yaptığı aynı ciddi hata olduğunu söyleyen Rafizade, “Nükleer anlaşma yeniden canlanır canlanmaz tüm yaptırımlar tekrar kaldırılırsa, İran’ın daha sonra anlaşmanın şartlarını ihlal etmeye karar vermesi halinde, Batı ülkeleri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) İran’a yeniden yaptırım uygulanması konusunda bir uzlaşma bulamayacak. Çin ve Rusya ‘Hayır’ oyu verecek” yorumunda bulundu.

Rafizade, uluslararası toplumun İran’ın nükleer anlaşmasının ardından BMGK’nın bu konudaki kararına rağmen, balistik füze programını nasıl genişlettiğine ve daha fazlasını başlattığına tanık olduğunu belirtti.

İran rejimi 2015 yılında çok tatmin edici bir anlaşma elde etti ve bir gün içinde tüm BM yaptırımları kaldırıldı.

Rafizade raporunu, Biden yönetiminin İran’a yalnızca düşmanca eylemlerde bulunmasını sağlayacak ve buna teşvik edecek bir nükleer anlaşma önermek istediğini sorarak sonlandırdı.
şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir