KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. PYD’yi bombalayan Rusya muhaliflere Grad füzesi sattı!

PYD’yi bombalayan Rusya muhaliflere Grad füzesi sattı!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 12 dk okuma süresi
299 0

PYD’yi bombalayan Rusya muhaliflere Grad füzesi sattı!

Silah sanayisi emperyalizmin bir başka sömürü metodu. Hatta silah satmayan ABD ekonomisinin çökeceğine dair kanaat oldukça yaygındır. Bu ülkede petrol lobisi kadar Silah lobisi de göz ardı edilmeyecek şekilde güçlü. Silah satışlarının genellikle sorunlu ve kriz bölgelerinde etnik ve dini ihtilaflar provoke edilerek gerçekleştirilmesi silah üreten firmaların pazar bulmalarında en etkin yöntem. Ancak Rusya’nın da bu alanda geri olduğu söylenemez. Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) uluslararası silah ticareti raporuna göre; Uluslararası silah ticareti, 2011-2015 döneminde 2006-2010 dönemine kıyasla yüzde 14 arttı. 2006-2010 ve 2011-2015 dönemleri arasında Afrika, Asya, Okyanusya ve Orta Doğu’ya silah akışı artarken Avrupa’ya silah akışıysa büyük düşüş gösterdi.

Son beş içinde Orta Doğu’da, Türkiye ile İran arasındaki bölgede ağır silah satışı yüzde 61 oranında arttı. Uluslararası silah ihracatının yüzde 74’ünü ABD, Rusya, Çin, Fransa ve Almanya gerçekleştirdi. Rusya, Dünya’nın en büyük silah ihracatçıları arasında yer alıyor. Nitekim Rusya’nın 2013 yılı itibariyle Dünya’nın çeşitli ülkelerine sattığı silah ve askeri teçhizatın toplam tutarı 13 milyar Dolar’ın üzerinde gerçekleşmişti. Rus yapımı silahların rakiplerine kıyasla oldukça makul fiyatlarla pazara sürüldüğü de bir gerçek. Rusya’nın sorunlu Ortadoğu bölgesindeki siyasi ve etnik krizleri kendi açısından fırsata dönüştürerek silah sattığı, Irak ve Suriye’deki savaş sırasında netleşti. Rusya bölgedeki savaşan taraflara silah satmakla kalmadı kendisi de bölgede konuşlandı.

Rusya ile Türkiye’nin uçak krizine rağmen savaşmayacaklarını, aralarında tanımlanamayan örtülü bir mutabakat olduğunu daha önceki yazılarımda belirttim. Hatta Rusya’nın Suriye Kürtlerinin çatı örgütü PYD ile ilişkilerine rağmen Kürt koridoruna karşı olduğunu kaydettim. Enerji kaynakları jeopolitiği doğrultusunda Suriye’de Irak bağlantılı Kürt özerk bölgesi oluşumlarına hız verilmesi düşünülmüştü ama Rusya’nın oyuna gireceği hesapta yoktu. Ruslarında Kürtlere yönelik gizli gündemi olduğunu belirttiğim yazımda, “Rusya Kürt koridoruna siyaseten karşı. Çünkü biliyor ki, Kuzey Irak ve Suriye Kürtleri ABD ve Avrupa ile kendisine göre daha yakın ilişkiler içinde.

Çünkü yaşlı Avrupa’nın gözü Ortadoğu’nun enerji kaynaklarında. İstedikleri kadar, çeşitlendirilebilir, sürdürülebilir enerji kaynağı arayışında olsunlar yine dönüp dolaşıp doğalgaz ve petrolden başka enerji kaynağını gözleri görmüyor. Kürt Koridoru Avrupa sömürgeciliğinin Orta Asya’ya açılan kapısı olmaktan başka bir şey değil. Rusya Kürt koridoruna ekonomik açıdan karşı. Çünkü Rusya kendi çıkardığı doğalgaz ve Petrolü satmak için Avrupa’yı pazar görüyor. Şimdiye kadar da öyleydi. Kürt koridoru projesiyle birlikte göz göre göre Avrupa pazarının elinden çıkmasına asla razı değil.” Demiştim. Bkz. Ömür Çelikdönmez /kafkassam.com/09 Şubat 2016 /Rusya Kürt koridoru istemiyor!

Suriye’nin kuzeyinde, sınırımızda üç kanton oluşturan PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin Akdeniz’e ulaşma çabaları, Rusya’nın hava harekâtıyla boşa çıktı. Lazkiye-Şam arasını Esad’ın denetimine vermeyi planlayan Rusya’nın, “Kürt koridoru” rüyasının da sonu anlamına gelen bu hamlesi Amerika’yı kara kara düşündürüyor. Amerika ve Rusya Suriye Kürtlerini birbirlerine kaptırmamak için uğraşıyor. Ama Rusya Kürtlerin Amerikalılarla dansına bozulduğunu belli etmekten de geri durmuyor.

İşte buna en kanlı örnek! Rusya Hava Kuvvetleri 20 Şubat’ta YPG’nin kadın kollarının Kuzey Suriye’deki ana kampını vurdu. Rus savaş uçakları Halep’in kuzeyinde PYD güçleri ile Ceyş es-Suvvar’ın konuşlandığı mevzilere misket bombası yağdırdı. Bölgedeki yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Rus savaş uçakları, Halep’in kuzeyinde yer alan Mari ilçesinin batısında bulunan PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD güçleri ile kendilerine destek veren Ceyş es-Suvvar’ın (Devrimci Ordusu) bulunduğu yere misket bombasıyla saldırdı.

Rusların Halep’in kuzeyinde müttefiklerinin olduğu yeri bombaladığı olayda, çok sayıda PYD ve Ceyş es-Suvvar mensubu silahlı unsurun öldüğü ve yaralandığı belirtilirken, Rus uçaklarının Şeyh İsa’da yerleşim yerlerine düzenlendiği saldırıda çok sayıda evin yıkıldığı da ifade ediliyor. Bu saldırının ardından PYD liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri’nin Haseke’nin güneyindeki Şeddadi ilçesinden çekildiği bildirildi.

Yeni bir ateşkes komedisi sahnede. Anlaşmanın içeriğine bakılırsa değişen bir şey olmayacak çünkü anlaşmaya Nusra Cephesi ve IŞİD dahil değil. Ancak Suriye’deki muhalif gruplar anlaşmanın bir kez daha sadece kâğıt üzerinde kalmasından endişe ediyor. Muhalifler; Nusra bahanesiyle ÖSO hedef alınırsa ateşkesin çökeceğini söylüyor. Suriye rejimi, ABD ve Rusya’nın 27 Şubat için anlaştığı ‘ateşkese’ uyacağını açıkladı. Suudi Arabistan’da kurulan Suriyeli muhalefet grubu, Rusya ve müttefiklerinin hava saldırılarını ve top atışlarını kesmesi durumunda ateşkese evet diyeceklerini ilan etti. Baas rejimi IŞİD, Nusret Cephesi ve İslami gruplar – dışındaki gruplarla ateşkesi kabul etti.

Suriye’de muhaliflerin durumu ve Türkiye’nin pozisyonu sanılanın aksine oldukça iyi. Türk obüsleri Amerika’nın tepkisine, ateşkes çağrısına rağmen Suriye içlerini dövmeyi sürdürüyor. Suriye’de savaşan Esad muhalifi güçlere Halep’in kuzeyindeki saldırılarını püskürtmek amacıyla önemli sayıda grad füzesi verildiği iddia ediliyor. Halep’te Baas ordusunca kuşatılan muhaliflerin yardıma IŞİD yetişti. Şam ve Humus’ta en az 140 kişinin öldüğü bombalı saldırılarının ardından IŞİD, Suriye rejiminin Şam’dan Halep’e giden ikmâl yollarına saldırdı. Bu defacto durum Halep’te kuşatılmaya çalışılan Suriyeli muhaliflere biraz olsun nefes aldırır. Kuzey Halep’te rejime ait askeri konvoy imha edildi Çok sayıda askeri araç ve milis öldü. IŞİD ayrıca sabah saatlerinde Şeddadi’nin güneyinde PYD’ye yaptığı bombalı saldırıda 16 militanı öldürdü. Bir diğer sürpriz hatta hiç beklenilmeyen gelişme ise yukarıda sözünü ettiğim olay. Ruslar 3 gündür YPG’yi vuruyor.

Bir şehir efsanesine göre; ASELSAN’ın ürettiği frekans karıştırıcı KORAL Rus jetlerine yanlış koordinat veriyor ve Rus uçakları da muhalifler yerine Baas rejiminin müttefiki PYD kamplarını bombalıyor. Rus uçaklarından fırlatılan füzenin Baas ordusu denetimdeki Haleb Sefira beldesine düşmesi sonucunda çok sayıda rejim milisi öldüğü rapor ediliyor. Türkmen Dağı Karuca’da bulunan kuleler Baas ordusundan geri alındı. Çok sayıda rejim milisi imha edildi. Esed rejimi güçleri, Rusya’nın Suriye’ye geldiği 30 Eylül tarihinden bu yana, Lazkiye kentine en yakın bölge olma özelliği taşıyan, Türkmendağı ve Cebel Ekrad’a aralıksız saldırı gerçekleştiriyor. Ancak muhalifler Grad füzeleri ile Baas rejim ordusuna büyük kayıplar verdiriyor.

İlginç olan ne biliyor musunuz? Rusya’nın toplu imha silahı sınıfına giren Grad füzeleri Rus malı. İlk kez 1963 yılında kullanılan ve azami menzili 25 kilometre civarındaki Sovyet BM-21 Grad füzesiyle Rusya’nın, Ukrayna uçaklarını düşürdüğü biliniyor. Alan muharebelerinde düşman birliklerine yaylım füze ateşi açma özelliğine sahip Grad füze sistemi ateşlendikten akabinde 2 kilometre karelik alanda ot bile bırakmıyor. Araç üzerine mobil füze sistemi olarak bir yerden diğerine nakledilebilen füze rampası, birkaç saniyede düşman mevzileri üzerine 40 adet tahrip gücü yüksek füze fırlatıyor.

Grad füze sistemi menzili ise modeline göre 1,6 kilometreden 42 kilometreye kadar değişebiliyor. Grad füzeleri bir çeşit füze topu. Bu füzeler 218-240 cm uzunluğunda düz bir namludan oluşuyor. Bu namlunun içine üç kısımdan oluşan füze yerleştiriliyor: 25-30 kg ağırlığında bir başlık, füzeyi yönlendiren gövde ve füzeyi fırlatacak pervane şeklindeki taban. Bazen menzili artırmak için itici bir motor yerleştiriliyor. Bu füzenin çapı çeşidine göre 122 ile 230 mm arasında değişiyor. Füzenin boyu 3 metreye ağırlığı 77 kg’a ulaşıyor. Bu füzeler Rus malı, bu füzeleri Ruslar üretiyor, bu füzeleri Ruslar satıyor ve şimdi bu füzeler Baas rejimi ile savaşan muhaliflerin elinde çokça var.

Ruslar, Suriye rejimi ile savaşan muhalifleri kendi imalatları olan Grad füzeleri ile donatıyor, Rusya Hava Kuvvetleri 20 Şubat’ta YPG’nin kadın kollarının Kuzey Suriye’deki ana kampını vuruyor, Halep’in kuzeyinde PYD güçleri ile Ceyş es-Suvvar’ın konuşlandığı mevzilere misket bombası yağdırıyor. Ayrıca Rus uçakları Baas ordusunun denetimindeki Haleb Sefira beldesine füze fırlatıyor, onlarca rejim askerini öldürüyor. Neden acaba?
Ömür Çelikdönnez

Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir