KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Putin’le Rusça konuşan Türk genç

Putin’le Rusça konuşan Türk genç

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
230 0

Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde yapılan 19. Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali’nde bir Türk vatandaşı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e dünya gençlerini Soçi’de biraraya getirmelerinden dolayı şükranlarını iletti.

Putin, Soçi festivaline katılan ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen gençleri ziyaret etti.

Türkiye’den katılan bir Türk genç, “Ben çocukken Rusya’ya anneannemin yanına gelirdim. Benim annem Rus, babam Türk. Çocukken ben Rusya’ya gelirken sanki ben akrabalarımın yaşadığı komşu bir eve geliyordum. Benim için Rusya ve Türkiye öz ülkem. Bu benim kanım. Türkiye ve Rusya benim vatanım.”

Türk gencin bu sözlerine üzerine Putin, “Tabii ki!” diye onu destekledi.

Türk genç duygularını anlatmaya şöyle devam etti:

“Burada ben ve diğer gençler kendi evi gibi hissettiği için size çok teşekkür ediyorum. Onlar burada kendi akrabalarının yaşadığı bir eve geldikleri hissini yaşıyor. Türk-Rus ilişkilerinde sorunlar yaşadığı zaman ben her zaman şunu düşünüyordum: Neden biz bu tür şeylere zamanımızı harcıyoruz? Oysa bu tür şeyler zamanımızı ve gücümüzü alıyor. Biz ise birlikte olmalıyız ve insanoğlunun, dünyanın daha da gelişmesi için zaman ve gücümüzü harcamamız lazım. Sadece iki komşu ülke Rusya ve Türkye olarak değil, tüm dünya olarak bunu yapmamız lazım. Buradaki atmosfer ve böyle bir fırsatları sağladığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum! Birlikte dünya için projeler üretebiliriz. Burada da böyle bir ortam var. Ben kendim böyle bir proje üzerinde çalışıyorum.”

Türk gencin konuşması Putin’i çok etkiledi. Putin dünya gençlerine seslenerek, “Bakınız bu genç Türkiye’de doğdu ve Rusçayı anadili gibi konuşuyor. Ben hepimize böyle gelişmiş bir şekilde Rus dilini öğrenmenizi diliyorum. Çok güzel şeyler söyledi. Böyle bir platformlar insanları birleştiriyor. Demek ortaya koyduğumuz hedefe vardık. Sizleri bu vesileyle kutluyor ve başarılar diliyorum”dedi.

Fuad Seferov

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir