KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Putin’in Türkçe bilgisi

Putin’in Türkçe bilgisi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
295 0

Türk medyasında fazla yer bulmadı ama Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, her yıl sonunda Rus ve yabancı gazetecilere düzenlediği geleneksel basın toplantısında eski Türk dili konusunda ilginç açıklamalar yaptı.

Rusya’nın Türkçe konuşulan Altay bölgesinden bir muhabir, “Altay Cumhuriyeti’nde bir şehirde çocuklara Altay dilini tam olarak öğreten sadece tek bir okul var” dedi ve 30 yıl önce kurulan okulun kiralık binada bulunduğunu söyledi ve yeni bina yapımı için Putin’den yardım istedi.

Putin soruyu yanıtlarken konuya ilişkin bilgisini de şöyle ortaya koydu:

“Altay genel olarak en eski Türk dillerine ait bir dil. Aslında bu, büyük ölçüde diğer tüm Türk dillerinin temelini oluşturmaktadır. Hatta büyük ölçüde de değil, neredeyse yüzde 100. Bu nedenle, genel olarak, ulusal kültürlerin, geleneklerin, dillerin incelenmesine çok daha fazla ilgi göstermemiz lazım. Ve okul acınacak bir durumda ise, özellikle ulusal dilde öğreten bir okul, bu elbette kabul edilemez. Bana ‘okulun kurtarılmasına ve yeniden yapılması için yardım edin’ dediniz. Söz veriyorum bunu yapacağız.”

Aralık 2015’deki yıllık basın toplantısında da gazetecilerin sorusu üzerine Putin, “Rusya’nın Türkçe konuşan halkları, Rusya’nın bir parçasıdır. Bu bağlamda Türk halkı ve diğer Türkçe konuşan halklar bizimle dosttur” demişti.

Fuad Safarov, kafkassam Moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir