KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Putin’in riski: Petrol fiyatı 20 dolara düşebilir

Putin’in riski: Petrol fiyatı 20 dolara düşebilir

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
367 0

Fırtınanın ortasında görüş zorlaşır. Dünya ekonomilerini tahrip eden örnek fırtına ise daha başlangıç aşamasında. Fırtınanın belirtileri, koronavirüsünün etkilerinin dünyanın dört bir yanına yayılması ile oluşmaya başladı. Koronavirisü dünyayı özel bir durgunluğa soktu. Ama öldürücü teknik darbe, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya arasındaki OPEC Plus anlaşmasının tamamen çökmesinden sonra geldi. Anlaşmanın çökme nedeni, Rusya’nın dünyanın yaşadığı ağır ekonomik koşulları göz önüne alarak üretimi azaltmayı reddetmesi dolayısıyla OPEC ile çok şiddetli bir fiyat savaşına girmeye karar vermesidir. Bu da, 1991’den bu yana petrol fiyatlarında en kötü ve hızlı düşüşe, istisnasız dünyadaki tüm finansal piyasalarda büyük bir çöküşe neden oldu. Bu durum, yatırımcılar arasında finans ve iş sektörleri arasında şiddetli bir korku ve endişe dalgası yarattı.

Petrol fiyatı 20 dolar seviyesine kadar düşecek gibi görünüyor. Rusya ile koordineli bir Venezuela hareketlenmesi fiyatlarda bir iyileşme sağlayabilir ama bu iyileşme devam etmeyecektir. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkesinin ekonomisini benzersiz bir katılıkla yönetiyor.

Rus ekonomisi zayıf ve kırılgan. Gerçekte büyüklük olarak İtalyan ekonomisinden daha küçüktür. Yaklaşık olarak İspanya ekonomisi büyüklüğündedir. Rusya dışında hiç kimse dünya çapında başarılı 10 Rus şirketi ve ürünü sayamaz çünkü Ruslar daha çok petrol, doğalgaz, buğday, ahşap, çelik ve silah endüstrisine güveniyorlar. Ekonomi, bizzat Rusya Devlet Başkanı’na yakın çevrelere bağlı gruplar tarafından kontrol ediliyor.

Vladimir Putin, kaos koşullarından en iyi şekilde yararlanmak gerektiğine inanan bir istihbarat adamı. Bugün dünyanın tamamı bir bilinmezlik döneminden, sonu belirsiz karanlık bir tünelden geçiyor. Putin de bunu, OPEC ülkeleri ile kaya gazı ve petrolü ihraç eden ABD pahasına küresel petrol ve doğalgaz piyasasındaki payını büyütmek için uygun bir fırsat olarak görüyor.

Rusya, Akdeniz havzasında keşfedilen etkileyici doğalgaz kaynakları, İran, Libya, Irak ve Venezuela gibi etkili oyuncuların çeşitli nedenlerle piyasanın dışında kalmaları sebebiyle doğalgaz ve petrol haritasında büyük bir değişiklik olacağına inanıyor. Bu nedenle Rusya, sonuçları iyi hesaplanmamış bir maceraya benzeyen bir fiyat savaşı istedi.

Hala başlangıç aşamasındayız. Fiyatlar daha da düşecek. Önümüzde oldukça zorlu bir üç ay var.

Putin’in saygı duyduğu siyasi partiler, önemsediği bir parlamento, korktuğu bir yargı yok. Bu yüzden aldığı tüm siyasi, askeri ve ekonomik kararlarla her zaman uluslararası kurumlara ve anlaşmalara meydan okuyor. Ukrayna ve Suriye macerası da bunun kanıtıdır. Dolayısıyla koronavirüsü sorununun basit bir sorun olduğu ve günler içinde sona ereceği gerekçesi, Putin’in almış olduğu ve bedelini dünyanın ödediği bir riskin bencilce basitleştirilmesidir.
Hüseyin Şubukşi
Şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir