KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Putin’den “olumlu” Türkiye mesajı

Putin’den “olumlu” Türkiye mesajı

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 3 dk okuma süresi
351 0

Putin’den “olumlu” Türkiye mesajı
esaterdoğanputin
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “devletler arasında ne kadar az sorun olursa o kadar iyi” dedi.

Moskova’da İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenleyen Putin, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi çabalarına olumlu baktığını vurguladı.

Rus lider, bunun bölgede tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Putin, “Bunun (Türkiye-İsrail müzakereleri) olumlu olduğunu düşünüyorum. Sonucunda devletleri ve halkları birbirlerine yaklaştıracak her hareket, genel olarak uluslararası duruma da olumlu etki ediyor” dedi.

Putin, “Devletler arasında ne kadar az sorun olursa o kadar iyi olur” diye ekledi.

Bu arada Sputnik’in aktardığına göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail’i ‘Ortadoğu’daki kilit ülkelerden biri’ olarak tanımlayıp, bu ülkeyle olan ilişkilere ‘büyük önem’ verdiklerini söyledi.
Kremlin’de İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Putin, görüşmenin basına açık olan bölümünde, “İsrail’le olan temaslarımıza Ortadoğu’daki kilit ülkelerden biri olması nedeniyle değil, ülkelerimizi bağlayan tarihi ilişkiler sebebiyle de büyük önem veriyoruz” dedi.

Putin, Rusya’dan ayrılıp İsrail’e yerleşenlerin Rusya’yla olan ilişkilerini hala koruduğunu belirtip bu ilişkilere değer verdiklerini de vurguladı.

Netanyahu da İsrail hükümetindeki iki bakanın ‘doğuştan Rusça konuştuğunu’ belirtip, “Rusya ve Sovyetler Birliği’nden İsrail’e gelen insanlar ülkelerimiz ve halklarımız arasında canlı bir köprü oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Netanyahu ayrıca, ‘teknoloji, tarım işbirliği ve bölgesel problemler konusunda Putin’le her zaman konuşacak bir şeyi olduğunu’ söyledi

Putin’le Netanyahu’nun görüşmesi, Rusya ve İsrail arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 75. yıldönümüne denk geliyor.

Bu arada iki lider bir yıldan kısa bir süre içinde dördüncü kez bir araya geldi. Nitekim Netanyahu biri Eylül 2015 biri de Nisan 2016’da olmak üzere Rusya’ya iki ziyaret gerçekleştirmişti. İki lider Kasım 2015’te Paris’te düzenlenen İklim Zirvesi kapsamında da bir araya gelmişti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir