KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Putin’den koronavirüs hastanesini ziyaret

Putin’den koronavirüs hastanesini ziyaret

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
356 0

Dünya ekonomik kriz ve korona viriüsü ile mücadele ederken bu gelişmelere bir de petrol piyasalarındaki ani düşüşün en çok etkilediği ülkelerin başında gelen Rusyada Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’ya yakın bölge Kommunarka’da koronavirüs COVID-19 olduğundan şüphelenilen hastaların karantina altında tutulduğu Kommunarka Hastanesi’ni ziyaret etti. Tüm Rusyada merakla ve yakından takip edilen bu hastane ziyareti ile Putin Rus halkına psikolojik destek ve moral verebilmek için tertipledi. Rus basını ise bol bol resim ve görüntü yayınlayarak Rus halkına verilmek istenen mesajın yerine ulaşmasını sağladı.

Putin’in ziyaret sırasında özel sarı tulum giymesi ve maske takması kameralara da yansıdı. Putin ziyaretinde hastanedeki çalışma ve faaliyetlerle ilgili uzun uzun bilgi de aldı.

Rusyada son 24 saatte 71 yeni koronavirüs vakasının daha tespit edildiğini açıklanmıştı. Yeni vakaların hepsinin başkent Moskova’da olduğu belirtilirken, toplam vaka sayısı 500’e yaklaştığı bilgisi resmi olarak açıklanıyor.

Rusyada tüm olumsuzlukların üstüste geldiği bir noktada yılgınlığa kapınılmadan Moskova’nın Novaya Moskva (Yeni Moskova) bölgesinde koronavirüs ile mücadele için sağlık tesisinin inşaatı tüm hızıyla devam ediyor.

Bu arada geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bilgi veren Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, koronavirüsle mücadele önlemleri çerçevesinde yaklaşık 600 yataklı modern bir mobil tıbbi kompleks inşa edileceğini söyledi. Sobyanin’e göre merkez, 70 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulacak. Rusyayı koronavirüs içeriden tehdit ederken esas sıkıntının ise Suriyede Libyadaki askerlerinin büyük bir risk altında olduğu ifade ediliyor. Özellikle Suriyede rejim güçleri ile birlikte hareket eden Rus askerlerinin arasında koronavirüsünün yayıldığı haberleri Rusya halkını tedirgin ediyor. Suriyede rejim güçlerinin arasına her gün İrandan gelen militanların sağlık kontrolünden geçirilmeden Suriyeye geldiği ve bir çoğunun koronavirüsü taşıyıcısı olduğu ileri sürülmektedir. Bu militanlar ile öncelikle Suriye rejim güçleri irtibatlanmakta daha sonra da rejim güçleri Rus askerleri ile temasa geçmekteler. Rusya halkı büyük bir tedirginlik yaşarken Suriyeden gelen haberler ile de ayrıca moralleri bozulmaktadır. Putinin hastane ziyareti Rus halkına moral vermeye yetecek ama ekonomik refahını her geçen gün kaybeden Rus halkı bu kışı nasıl geçireceği de pek bilinmemektdir. Anlaşılan o ki iş o kadar ciddi ki Putin sahaalra indi.
Kafkassam Petersburg ofisi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir