KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Putin’den 10 yıl önce ince “Kırım” uyarısı: Karşılık veririz

Putin’den 10 yıl önce ince “Kırım” uyarısı: Karşılık veririz

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
300 0

Kırım’ın Rusya’ya birleştirilmesinden yaklaşık 4 yıl geçti. Yapılan araştırmalarda, yıllar önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kırım konusunda dünya kamuoyunu uyardığı ve ince mesajlar verdiği ortaya çıktı.
Örneğin 12 Şubat 2008 yılı tarihinde dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun Moskova’ya yaptığı resmi ziyaret sırasında Putin’in Kırım ile ilgili açıklamalarının içeriğine bakmakta fayda var.
Kremlin Sarayı’nda Yuşçenko ile düzenlediği ortak basın toplantısında bir muhabir Putin’e şu soruyu yöneltiyor: “Ukrayna gelecekte NATO üyesi olursa, Ukrayna ile ilişkiler yeniden gözden geçirilecek mi? Ve bu Kremlin’in resmi tutumu sayılır mı?”
Putin soruya şu şekilde yanıt veriyor: “Tasavvur ediniz ki bizim Rus-Ukrayna askeri deniz şan şuhret kenti Sivastopol ve burada NATO üssü var. Bu, Ukrayna ve Rusya’da nasıl bir duygusallıkla algılanır? Bunu düşünebiliyor musunuz?”

Putin, tüm ülke ve NATO gibi askeri-siyasi bloklar dahil tüm teşkilatlarla dostluk ilişkilerinin geliştirilmesinden yana olduklarını vurguluyor. 1990’lı yıllarda Rusya-NATO Konseyi’ni oluşturulduklarını da hatırlatan Putin şuna da dikkat çekiyor: “Fakat biz hiç bir zaman NATO’ya üye olmaya hazırlanmadık. Çünkü böyle bir bloka üye olma ülkenin egemenliğinin kısıtlandırılması anlamına geliyor.”

Rusya Devlet Başkanı, cümlesinin ardından Ukrayna’ya mesaj da gönderiyor: “Tabii Ukrayna kendi egemenliğini kısıtlandırmak istiyorsa, elbette bu Ukrayna’nın iç meselesi. Kendi güvenlik ilkelerinin hazırlanması stratejisinin belirlenmesi konusunda da. (iç meselesi). Ve bizim bu sürece müdahale etme hakkımız yok ve müdahele de etmeyeceğiz.”
Putin, Ukrayna’nın egemenliğinin kısıtlandırılmasının belirli sonuçlar doğuracağı uyarısını da yapıyor. Putin, Doğu Avrupa’da bir üssün konuşlandırılması veya füze kalkanı sisteminin yerleştirilmesinin ne anlama geleceğini şöyle anlatıyor: “Bu bizim füze nükleer potansiyelimizin etkisizleştirilmesini hedefliyor. Ki bu da Rusya’nın karşı adımlar atması gerektiğini ortaya kouyuyor.
Sadece bunu söylemek değil düşünmek bile dehşet verici. Ki Ukrayna’ya teorik olarak olası füze kalkanı unsurları yerleştirilmesi halinde, Rusya’nın saldırı füzelerini Ukrayna’daki sistemlere yöneltme şeklinde karşılık vermek zorunda kalmasını düşünmek bile son derece ürkütücü. Bir saniyelik olarak bunu tasavvur ediniz! İşte bizi endişe eden de budur.”

Böylece Putin 2008 yılında Batı’ya Kırım konusunda böyle mesaj vermişti.
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir