Kurtları seven Rus işadamı, Türklerin desteği sayesinde internetin yıldızı oldu

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANININ MEŞRUİYETİNİ TARTIŞABİLİRİZ… AMA ŞİMDİ DEĞİL!

ABD yeni savunma sekreter vekili Mark Esper

Esper: F 35 tam kapasite kullanılamayacak

Putin yabancı gazetecileri nasıl etkileyebiliyor

Gündem, Rusya 12 Temmuz 2019
28

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Batılı gazetecilere özel mülakat verirken, bazı gazetecilerin çok hassas sorularına soğukkanlı şekilde yanıt vererek etkileyebildiği biliniyor. Mülakatın ardından bazı gazeteciler Putin’den etkilendiğini de saklamıyor.

Örneğin Temmuz 2018’de Putin, Helsinki’de ABD Başkanı Donald Trump’la yaptığı ilk bire bir görüşmenin ardından Fox News’ten Chris Wallace’a röportaj vermişti. Muhabirin, Rusya’nın 2016 ABD seçimlerine müdahale ettiği iddiaları tekrar tekrar sorması üzerine Putin “Size şimdi cevap vereceğim, biraz sabrlı olun ve tam bir cevap alacaksınız… Gerçekten, Rusya Federasyonu topraklarından ABD seçimleri ve milyonlarca Amerikalı seçmenini etkilemenin mümkün olduğunu düşünüyor musunuz? Bu sadece saçma.” dedi.
Muhabir, “Etkileyip etkilemedikleri hakkında konuşmuyorum, denemiş olup olmadıkları hakkında konuşuyorum” diye Putin’in sözünü kesince, Rusya lideri hafif gülümseyerek, “Şimdi cevap vereceğim. Yine de sabırlı olunuz ve tüm cevabı duyacaksınız…” diye tüm iddiaları yalanladı.
Wallace, Putin’e Özel Savcı Robert Mueller’ın hazırladığı ve 12 Rus istihbarat üyesinin seçimlere müdahaleyle suçlandığı raporu uzatınca Rusya lideri, raporu eline almayıp Wallace’tan bir kenara koymasını istedi ve “Onunla hiç ilgilenmiyorum. Bunlar ABD içindeki siyasi oyunlar. Rusya ile ABD arasındaki ilişkileri bu iç siyasi anlaşmazlıklara tutsak etmeyin.” dedi.
Mülakatın ardından bir kaç gün sonra muhabir Wallace, ailesiyle özellikle Rusya’da tatil yapmaya karar verdi. Rus basınına göre, muhabir Putin’den etkilenerek böyle karar almıştı.
Haziran 2017’de de Putin’den mülakat alan NBC’den sarışın bayan muhabir Megyn Kelly, Rusya Devlet Başkanı’na yine ABD seçimleriyle ilgili hassas sorular sormuştu.
Mülakatın ardından izlenimlerini paylaşan Kelly, “Kamera kapatıldığında Rus liderle olan iletişimim çok kişisel oldu. Çok kibardı ve ailemimi de sordu.” anlattı.
Kelly, mülakat sırasında Putin’in kendi ülkesinin bir lideri olarak sorulara yanıt verirken geri adım atmayarak ve tam savaşçı bir ruhta olduğunu da vurguladı.
Geçtiğimiz günlerde Putin, ABD Başkanı Trump ile Osaka’daki G-20 zirvesi kapsamında yapacağı görüşme öncesinde Financial Times’tan Lionel Barber’a da konuştu. Mülakatın ardından basına konuşan Barber, “Putin çok sakin ve kendini toparlamış bir insan. Konuşurken doğrudan sana bakıyor…Bir soruma yanıt verirken sözünü kesmekle hata yaptım. O da bana direkt bakarak şunu söyledi: “Hm, ne güzel ayar kurmuştuk. Her şey güzel şekilde başlamıştı.”
Muhabir, “Gerçekten de röportaj çok dostane ortamda yapıldı.” sözlerine ekledi.
En son olarak 21 yıl boyunca Milliyet gazetesinin Moskova temsilciliğini yaptıktan sonra İstanbul’a dönen Türk gazeteci Cenk Başlamış da Putin’le 2004 yılında yaptığı mülakat sırasında izlenimlerini şöyle aktarmıştı: “Resmi ziyaretin öncesinde Soçi’deki yazlık konutunda bir grup Türk gazeteciyle beraber görüştük. Bizi, basin sözcüsü Dimitriy Peskov karşıladı. Konutun balkonunda oturduk, sıcak bir gündü. Sanıyorum iki saate yakın, hatta belki biraz daha uzun görüştük. Samimi bir görüşme oldu, Putin bütün sorulara açık yüreklilikle yanıt verdi. Hatta bir ara, sohbet ortamında bulunduğumuzu göstermek için ceketini çıkardı; yani resmiyeti bir kenara attı.”
Fuat Safarov kafkassam Moskova

Yorumlar