Temmuz’da S-400’ler Geliyor

BREXIT EUROSKEPTİKLERİ YILDIRABİLİR Mİ?

Mısır Suriye İhvan hareketi ne için oluştu

Şu an Türkiye ve İran ile diyalog zor ve faydasız

Putin: Türkiye’nin sayesinde başardık

Gündem 7 Haziran 2019
159

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye, Rusya ve İran’ın sayesinde Suriye’de kan dökülmesinin sona erdirmeyi başardıklarını kaydetti.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda (SPIEF 2019) uluslararası haber ajanslarının yöneticileriyle bir araya gelen Putin, İran ile ilgili soruya da yanıt verdi.

İran’ın nükleer programı hakkında görüşünü dile getiren Rusya lideri, “İran bugün nükleer programı en fazla denetlenen ülke durumunda. Bunlar boş sözler değil. Bunlar UAEK yönetimi tarafından da doğrulanıyor. Onlar şunu açık şekilde şunu ifade ediyor: İran’ı denetliyoruz ve Ortak Kapsamlı Eylem Planı’na ilişkin tek bir ihlal dahi bulamıyoruz.” dedi.

Putin İran ile Suriye’de işbirliği yaptıklarına işaret ederek, “Evet, İran’ın füze programları birileri için endişe verici olabilir, ancak bu başka bir problem. Birisinin bölgesel politika ya da İran’ın Suriye’deki faaliyeti konusunda hakkında endişeleri olabilir. Biz aksine, Suriye’de İran’la işbirliği yapıyoruz. İran’ın, Türkiye’nin ve Rusya’nın sayesinde Suriye’deki kan dökülmesinin sona erdirilmesi konusunda çok şey başardığımızı düşünüyorum. İran bu işe büyük katkı yaptı. Dahası, esneklik bile gösterdi: bölgesel güçlerle çalışmak ve Suriye sorununu çözmek için elverişli koşullar oluşturmak için birliklerini Golan Tepelerinden geri çekti. İran birçok olumlu adımlar attı.” şeklinde konuştu.
Fuat Safarov moskova

Yorumlar