KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Putin Sudan’a Üs Kurmaya gider mi?

Putin Sudan’a Üs Kurmaya gider mi?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
332 0


Uzun bir süreden beri Sudan ile Rusya arasında ilişkiler üst seviyeye ulaşmıştır.23 Kasım 2017 ‘de Ömer el Beşir Rusya’ya ilk resmi ziyaretinde bulunmuş ve Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ile görüşmelerde bulunmuştu. Bu toplantıda Ömer El Beşir Abd2nin bölgede birçok ülkenin içişlerine müdahalede bulunduğunu ve buna karşı olduklarını beyan etmişti. Sputnik haber ajansına verdiği demeçte, Güney ile Kuzey sudan arasındaki sorunların temelinde ABD’nin olduğunu bile iddia etmişti. Toplantıda Sudan’ın Rusya’dan Su-300, Su30 ve su-35 uçaklarının satın alınması konusu görüşülmüştü.
Ömer EL Beşir’in 22 Mart 2018 tarihinde Vladimir Putin’i arayarak tebrik ettiği ve ülkesine davet ettiği Suna haber ajansında belirtildi. Peskov’un böyle bir bu davetin varlığını kabul ettiği lakin zamanlama konusunda kesin bir tarih belirlenmediği ,olası bir ziyarette Sudan’da kurulması muhtemel olan bir askeri üs ve port görüşmelerinin yapılacağı yer yorumlar arasında yer aldı.
Yakın zamanda Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın suakin adasını Sudan’dan talep etmesi ve sudanın bu talebe olumlu bakması sonucunda Rusya’nın da harekete geçtiği diğer yorumlar arsında yer almakta. Bir diğer analiz ise : Kızıldeniz’deki olası bir rus üssünün ; Rusya’nın bölgede var olan ABD gücünü ve Çin ipek yolu projesini kontrol etme ,Afrika boynuzunda var olan savaşta kendisinden bir denge unsuru olarak var olma çabası olarak yorumlandı
https://www.aljazeera.com/indepth/opinion/sudan-rapprochement-russia-171130124410870.html
http://tass.com/defense/977087http://tass.com/defense/977087

No chances of Russian military base in Sudan


http://suna-sd.net/
https://politexpert.net/97520-rossiya-i-sudan-dogovorilis-o-voennom-sotrudnichestve
https://politexpert.net/region/spb/97629-peskov-podtverdil-poluchenie-putinym-priglasheniya-posetit-sudan

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir