KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Putin: Paşinyan ile hiç bir sorunum yok

Putin: Paşinyan ile hiç bir sorunum yok

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 13 dk okuma süresi
121 0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Vladivostok kentinde düzenlenen 8. Doğu Ekonomi Forumu’nun panel oturumunda konuşuyor.
Putin, konuşmasının başında Uzakdoğu’nun Rusya için 21. yüzyıldaki stratejik önceliklerden biri olduğunu ve bundan asla vazgeçmeyeceklerini vurguladı.
Küresel ekonominin değişmeye devam ettiğinin ve bunun en başta Batı’nın finansal ilişkiler sistemini yıkmasından kaynaklandığının altını çizen Putin, bu gelişme ışığında Batı’nın şablonlarına göre değil, tüm insanlık için işbirliğine hazır olan ülkelerin listesinin genişlediğini belirtti. Konuşmasına devam eden Putin, şunları aktardı:
“Küresel ekonominin son yıllarda nasıl değiştiğini ve değişmeye devam ettiğini çok iyi biliyor ve görüyoruz. Buna başta Batılı ülkeler olmak üzere bazı ülkelerin birçok açıdan bizzat oluşturdukları ve geliştirdikleri finansal, ticari ve ekonomik ilişkiler sistemini kendi elleriyle yok etmeleri yol açtı. Böyle bir süreçte hiçbir dış baskıya boyun eğmeyen, kendi çıkarlarını esas alan ülkeler arasındaki gerçek ticari işbirliği alanının genişlemesi çok önemlidir.”
‘Uzakdoğu Bölgesi’ne yapılan yatırımlar, ülke genelindeki yatırımlara kıyasla 3 kat daha hızlı artıyor’
Rusya’nın Uzakdoğu Bölgesi’ne yapılan yatırımların, ülke genelindeki yatırımlara kıyasla 3 kat daha hızlı arttığını söyleyen Putin, 2014-2022 döneminde tüm ülkede ana sermayeye yapılan yatırımlar yüzde 13 artarken aynı dönemde Uzakdoğu Bölgesi’nde bu oranın yüzde 39 olarak kaydedildiği bilgisini paylaştı.
‘Asya-Pasifik ülkeleriyle ticaret hacmi yüzde 18.3 arttı’
Rusya’nın Asya-Pasifik bölgesindeki ülkelerle ticaret hacmine değinen Putin, 2022 yılında yüzde 13.7’lik artış kaydedilirken bu yılın ilk yarısında ticaret hacminin yüzde 18.3 arttığının altını çizdi.

Rusya’nın söz konusu ülkelerle ticareti geliştirmeye devam etme niyetinde olduğunu kaydeden Putin, zira bu işbirliğinin gelişim potansiyelinin ne kadar büyük olduğunu tahmin etmenin imkansız olduğunu vurguladı.
‘Uzakdoğu Federal Bölgesi’nin Rusya’nın geleceği açısından rolü ve çok kutuplu dünyadaki konumu son derece büyük’
Uzakdoğu Federal Bölgesi’nin Rusya’nın geleceği açısından rolünün ve çok kutuplu dünyadaki konumunun son derece büyük olduğunu belirten Putin, “Uzakdoğu Federal Bölgesi, Rusya topraklarının yüzde 40’ını oluşturuyor. Ormanlarımızın ve altın rezervlerimizin neredeyse yarısı, balık ve elmasın yüzde 70’ten fazlası, titanyum ve bakırın yüzde 30’dan fazlası ve diğerleri burada bulunuyor. Önemli stratejik işletmeler, limanlar, demiryolları çalışıyor” ifadelerini kullandı.
‘Dolarla ödemelerin sınırlandırılması nedeniyle Batı’ya güven sarsılıyor’
Dolarla ödemelerin sınırlandırılması sonucunda tüm ülkelerin ulusal para birimleriyle ödeme yapmayı ve birikimlerini ABD dışında tutmayı düşünmeye başladığını söyleyen Putin, Batı’ya güvenin sarsıldığı bir süreç içinde olduklarını vurguladı.
“Dolarla ödemelerin sınırlandırılmasını ele alalım. Bu neye yol açıyor? Tüm ülkelerin kendi enstrümanlarını kurmayı, yeni ödeme sistemleri geliştirmeyi düşünmeye başlamasına, birikimlerini ABD’de veya Avrupa’da herhangi bir yerde tutmanın, bu ülkelerin hisselerine yatırım yapmanın iyi olup olmadığını düşünmeye başlamasına yol açıyor” diye devam eden Putin, bu nedenle Batı’ya olan güvenin sarsıldığının altını çizdi.
‘Ruble kurunda sorun görmüyorum, tüm faktörler yönetilebilir durumda’
Rublenin son dönemde dolar karşısında değer kaybetmesiyle ilgili bir soru karşısında Putin, bunun Rusya Merkez Bankası’nın, hükümetin ve finans kurumlarının yoğun çalışma yapmasını gerektiren bir konu olduğunu belirterek “Genel olarak, burada aşılamayacak sorunlar, zorluklar görmüyorum. Bu, en büyük ihracatçıların döviz cinsinden cirolarının geri ödenmesi veya kısmen geri ödenmemesi de dahil birçok faktörle bağlantılı. Doların 60 ruble olduğu dönemde, ithalata yönelik lojistik zincirlerin kurulmamış olmasıyla da bağlantılı. Artık Rusya’ya giderek daha fazla miktarda ithalat giriyor, bu da dövize talebin giderek artması anlamına geliyor. Başka faktörler de var ancak genel olarak bunlar yönetilebilir faktörler. Biz bunları görüyoruz, anlıyoruz, Merkez Bankası da görüyor” dedi.
‘Afrika, Batı’nın Afrikalıları kafeslerde taşıdığı günleri unutmayacak’
Rusya lideri, Afrika’da hiç kimsenin Batılı ülkelerin insanları kafeslerde taşıdığı günleri unutmayacağını vurguladı.

Putin, “Eski sömürgeciler ne yaptı? Kısa süre önce bana fotoğrafları gösterdiler, daha 1957 yılında insanları Afrika’dan Belçika’ya kafesler içinde getirdiler. Bunlara gözyaşı dökmeden bakmak imkansız. Bu insanları aileleri ve çocuklarıyla birlikte kafeslerde sergilediler. Bu nasıl mümkün olabilir? Afrika’dan hiç kimse bunu unutmayacak” diye konuştu.
Bugün ise Batı’nın Afrika’da neo-kolonici politikayı dayatmaya çalıştığını anımsatan Putin, “Tüm Afrika ülkelerine borç yüklediler, bu ülkelerin dolar cinsinden trilyonlarca borcu var. Yani Afrika ülkeleriyle öyle bir kredi ve finans sistemi oluşturdular ki, Afrika ülkeleri kendilerine verilen kredileri hiçbir şekilde geri ödeyemiyor. Bu bir kredi ilişkisi bile değil, bir tür tazminata benziyor” diye konuştu.
‘Rusya hiçbir zaman sömürgeci olmadı’
Rusya’nın hiçbir zaman hiçbir yerde sömürgeci olmadığını söyleyen Putin, “Rusya’nın işbirliği, her zaman eşit temelde veya yardım etme ve destek olma arzusuyla inşa edildi. Şu anda bizimle rekabet etmeye çalışan ülkeler ise tamamen farklı bir politika izledi. İnsanlar geçmişte Rusya, o zamanki adıyla SSCB ve diğer ülkelerle işbirliğinde olanları karşılaştırdıklarında, elbette her şey Rusya’nın lehine çıkıyor. Elbette bugün bunu dikkate almalı ve aklımızda tutmalıyız” ifadelerini kullandı.
Putin’den 2024’teki devlet başkanlığı seçimlerine katılımıyla ilgili açıklama
Putin’e 2024 yılında yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine katılıp katılmayacağı soruldu.

Rusya lideri, “Yasalar uyarınca parlamentonun yıl sonunda seçim kararını alması gerekiyor. Parlamento seçim tarihini belirlediğinde konuşuruz” yanıtını verdi.
‘ABD’de kimin başkan seçileceğini bilmiyoruz ancak hiçbir şey değişmeyecek’
2024 yılında ABD’de yapılacak seçimler hakkında da konuşan Putin, ABD’de kimin başkan seçileceğini bilmediklerini ancak kim seçilirse seçilsin hiçbir şeyin değişmeyeceğini vurguladı. Putin, “Kim seçilirse seçilsin ABD dış politikasında Rusya’yla ilgili ilkesel değişiklikler olmayacağını düşünüyorum” dedi.
‘Trump’ın başına gelen her şey, siyasi saikli soruşturma’
Eski ABD Başkanı Donald Trump hakkındaki soruşturma sürecini değerlendiren Putin, “Günümüz koşullarında yaşananlar, bence bizim için iyi. Zira bu, başkalarına demokrasiyi öğretme iddiasında bulunamayacak olan Amerikan siyasi sisteminin çürümüşlüğünü gösteriyor. Trump’ın başına gelen her şey, bir siyasi rakibe siyasi saiklerle yapılan soruşturmadır. ABD, bununla iç sorunlarını açığa çıkarıyor. Bu iyi, zira kimin bizimle mücadele ettiğini gösteriyor” dedi.
Trump’a Rusya’yla özel ilişkileri bulunduğu konusunda yöneltilen suçlamaların tamamen saçma olduğunu kaydeden Putin, “Ancak Trump, başkanlığı döneminde Rusya’ya herkesten daha fazla yaptırım uyguladı. Bu nedenle kim seçilirse seçilsin, yeni bir gelecek beklenebileceğini söylemek bizim için zor. Köklü bir değişiklik olması pek mümkün değil, çünkü mevcut ABD yönetimi, Amerikan toplumunu Rusya karşıtı bir çizgiye ve ruh haline getirdi” yorumunda bulundu.
‘Ukrayna’ya F-16 sevkiyatı hiçbir şeyi değiştirmeyecek, sadece çatışmayı uzatacak’
ABD ve Avrupa ülkelerinin Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları gönderme planlarını eleştiren Putin, F-16’ların hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini, sadece çatışmayı uzatacağını vurguladı.
Seyreltilmiş uranyumlu mermilerin tedarik edilmesinin de cephedeki durumu değiştirmeyeceğini ve yalnızca mermilerin kullanıldığı bölgede kontaminasyona yol açacağını belirten Putin, “Kötü, çok kötü. Seyreltilmiş uranyumlu mermilerin tedariki bir suçtur. Çok kısa süre önce ABD yönetimi misket bombalarının kullanılmasını savaş suçu sayıyordu. Bunun suç olduğunu kamuoyu önünde ilan ettiler. Şimdi de kendileri bu suçu işliyor. 155 mm kalibreli mühimmatlar tükendiği ve onları Avrupa’da ve ABD’de üretmek zor olduğunu için, cephaneliklerinde me varsa onu tedarik ediyorlar. Seyreltilmiş uranyumlu misket bombaları da gönderildi. Tüm bunlar, benim değil kendilerinin söylediği suçlardır. Suç olduğunu söylediler ancak bunu bizzat kendileri yapıyorlar” dedi.
‘Ukrayna, karşı saldırıda hiçbir sonuç elde edemedi, 71 bin askerini yitirdi’
Ukrayna ordusunun haziran başında başlattığı karşı saldırıda hiçbir sonuç elde edemediğine dikkat çeken Putin, karşı saldırının başından beri Kiev’in 71 bin askerini kaybettiğinin altını çizdi.
Putin, Ukrayna ordusunun karşı saldırının başından bu yana 543 tank ile çeşitli sınıflarda 18 bin zırhlı araç kaybettiğini de belirtti.
‘Ukrayna karşı saldırı yürütürken, biz ateşkes yaptığımızı mı söyleyelim?
Arabulucu olmak isteyen birçok kişinin kendisine silahlı faaliyetlere son vermeye hazır olup olmadığını sorduğunu anlatan Putin, “Diğer taraf karşı saldırı yürütürken biz silahlı faaliyetlere nasıl son verebiliriz? Ne yapmamız gerekiyor? Onlar karşı saldırı yürütürken, biz ateşkes yaptığımızı mı söyleyelim? Biz Troçkist değiliz; ‘Eylem her şey, nihai amaç hiçbir şeydir’ teorisi, bu kötü bir teori” dedi.
‘Ukrayna müzakerelere hazırsa, bunu kendi söylesin’
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Ukrayna’nın Rusya’yla müzakerelere hazır olduğu ancak Moskova’nın inisiyatif alması halinde masaya oturacağı şeklindeki açıklaması da Rusya liderine soruldu.

Putin, “Eğer Kiev müzakerelere hazırsa, bunu kendi söylesin. Eğer ABD Ukrayna’nın müzakerelere hazır olduğunu düşünüyorsa, o zaman Ukrayna Devlet Başkanı’nın müzakereleri yasaklayan kararnamesini iptal etsinler. Blinken hazır olduklarını söylüyorlar. Pekala, o zaman ilk adım olarak bunu iptal etsinler” yanıtını verdi.
‘Paşinyan’la sürekli irtibattayım, hiçbir sorun yok’
Dağlık Karabağ’da son dönemde tırmanan gerilim ve Ermenistan’ın ABD’yle ortak tatbikat yapması nedeniyle ‘Erivan’da eksen kayması yaşandığına’ dair yorumlara yanıt veren Putin, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’la sürekli temas halinde olduğunu ve hiçbir sorun bulunmadığını söyledi.

Putin, “Paşinyan bana detaylı bir yazı gönderdi. Kendisiyle temas halindeyim, burada Ermenistan ve Başbakan Paşinyan’la hiçbir sorun yok. Herhangi bir ‘eksen kayması’ olduğunu düşünmüyorum. Yaşananları görüyoruz, anlıyoruz” dedi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir