KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Putin Özbekistan cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile telefonda görüştü

Putin Özbekistan cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile telefonda görüştü

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
412 0

ABD’nin Afganistandan çekiliyorum haberi üzerine Türkistan coğrafyasında birbirini tetikleyen gelişmeler oluyor. ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi değil, Türkistan coğrafyasında askeri üssler elde etme stratejisi olarak yen ibir hamleye giriştiği bir süreçte Kremlin’den Özbekistan ile ilgili açıklaması gündeme geldi.
Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Özbek mevkidaşı Şevket Mirziyoyev arasında gerçekleşen telefon görüşmesine ilişkin bilgi verdi.
Yapılan açıklamada, “İki ülke lideri, Tacikistan-Kırgızistan sınırındaki son olaylar da dahil Orta Asya bölgesindeki durumu değerlendirirken Duşanbe ve Bişkek’in, aralarındaki anlaşmazlığı siyasi ve diplomatik yollarla çözme yönünde vardıkları anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi” ifadelerine yer verildi. Çin’in
post modern istilacı tutumu başta Rusya olmak üzere tüm Türkistan’ı tehdit ettiği bir dönemde ABD Rusya ilişkilerinin gerginleşmesi, ABD’nin bölgede yeni askeri üssler elde etme hamlesi olarak değerlendiren kafkassam stratejistleri yakın zamanda Türkistan coğrafyasında yeni gelişmeler olabileceğinin altını çizmekteler. Özellikle Rusya ABD geriliminin Putinin belirli koşullarda Biden ile birlikte hareket etme noktasına geleceğine dikkat çeken uzmanlar İranın da ABD ile hareket etmesi sağlandıktan sonra Çin’e önce ambargo sonra da yaptırımlar üzerinden baskılar kurularak Çin bölgeye hapsedilmeye çalışılacak. Bu taktik ve strateji beklenen başarıyı getirmez ise o zaman sıcak savaş bile gündeme gelir ifadelerini kullanıyorlar.
kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir