KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Putin: İğrenç neo-kolonyal sistemin sonu geldi

Putin: İğrenç neo-kolonyal sistemin sonu geldi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 14 dk okuma süresi
147 0
Rusya lideri Putin, St. Petersburg Ekonomik Forumu’ndaki konuşmasında ekonomiye değindi. Dünyada geri çevrilemez değişiklikler olduğunun altını çizen Putin, çok kutuplu dünya düzeninin güçlendiğini belirtip “Doğası gereği iğrenç neo-kolonyal sistemin sonu geldi” dedi. Rusya lideri soru- cevap kısmında da Ukrayna operasyonuna dair açıklamalar yaptı.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg Ekonomik Forumu’nun genel oturumunda konuştu. Genel oturumda Cezayir Devlet Başkanı Abdülmecid Tebbun da yer aldı. Moderatörlüğü ise eski ABD Başkanı Richard Nixon’ın danışmanı, Rusya kökenli ABD’li siyasi yorumcu Dimitri Simes yaptı.
Putin, Rus hükümeti ve iş çevrelerinin geçen sene uyguladıkları ‘ekonomi stratejisinin işe yaradığını ve giderek de güçlendiğini’ kaydetti, Rusya’nın gayrisafi yurtiçi hasılasının nisan ayında 3.3 oranında büyüdüğünü ekledi.

‘Rusya’da enflasyon 2.9 oranında, işsizlik oranı hiç bu kadar düşük olmamıştı’

2023 sonunda ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde1.5-2 oranında olmasını beklediklerini belirten Rusya Devlet Başkanı, “Ekonominin gelişimiyle ilgili değerler üstüne kurulu politikalarımız işe yaradı, sorumlu ve dengeli bir para-kredi politikası izledik” dedi.
Putin, Rusya’ya uygulanan yaptırımlara karşın elde edilen ekonomik göstergelere ilişkin ayrıca, “Rusya’da enflasyon pek çok Batı ülkesine göre çok alt seviyelerdeydi ve tarihimizdeki en düşük orana yakındı. Enflasyon Rusya’da 2.9 oranında” ifadelerini kullandı.
Rusya lideri işsizlik oranının ise yüzde 3.3 olduğunu söyledi ve “İşsizlik oranı hiç bu kadar düşük seviyede olmamıştı” diye ekledi.
Putin, “Rusya, kendi güvenliğini sağlamak adına savunma harcamalarını artırmak zorunda” vurgusu da yaptı.

‘Biz kimseyi Rusya pazarından dışarı atmadık, bizimle kalmayı seçen yabancı şirketlerin gözümüzde yerlilerden farkı yok’

Rusya Devlet Başkanı, Ukrayna’da askeri operasyon başlatması sonrası bir dizi Batılı şirketin Rusya’dan çekilmiş olmasına ilişkin, “Rusya bazılarının beklediği gibi ipleri tamamıyla eline alan baskıcı bir yolu seçmektense girişimcilerin özgürlüklerini genişletme yolunu seçti” dedi.
Ayrıca Putin, Batılı şirketlerin kitlesel olarak çekilmesi nedeniyle, bazılarının, Rusya’nın paniğe kapılacağını sandığını fakat böyle olmadığını ve Batılı şirketlerden boşalan yerleri yerli üretici ve girişimcilerin aldığını belirtti. “Biz kimseyi Rusya pazarından dışarı atmadık, herkesin kendi adına seçim kararı vardı” diyen Putin, ülkeden çekilen yabancı şirketlerin yerini alan yerli iş sahipleri ve üreticileri destekleyeceklerini kaydetti.
Rusya Devlet Başkanı, baskılara karşın Rusya’da kalmayı seçen yabancı şirketler için ise“Onları artık yerli şirketlerimiz sayıyoruz, yerli şirketlerimizden farkları yok gözümüzde” dedi. Putin sözlerini şöyle sürdürdü: “Rusya yabancı şirketlerle rekabetten korkmuyor, fakat geri dönmeleri halinde Rus pazarından çekilmekle ortaya koydukları davranışı göz önünde bulunduracak.”

Ruble - Sputnik Türkiye, 1920, 16.06.2023

Bunun yanında Putin, ülkesinin petrol ve doğalgaz tedariki dışında elde ettiği gelirlerin giderek büyük bir hızla artmakta olduğunu da kaydetti.

Putin’den Batılı ülkelere: Kendi haysiyetlerini yerle bir ediyorlar

Putin, “Ekonominin dışa açıklığı, Rusya Federasyonu için önemli bir prensip. Kendi kendini tecrit etme politikalarına geri dönmedik” vurgusunu yaptı. Rusya lideri, Batı ülkelerinin baskısına karşı koyup Rusya ile işbirliğinden kaçınmamış olan ülkelerle ilgili olarak ise, “Korkunç baskılara boyun eğmeyen ülkelerle ticaret hacmimiz katbekat arttı” değerlendirmesini yaptı.
Putin, Batı ülkeleri için, “Rakipleriyle adaletsiz bir biçimde mücadele etmeleri yüzünden kendi haysiyetlerini yerle bir ediyorlar” değerlendirmesini yaptı.

Ukrayna ordusu - Sputnik Türkiye, 1920, 15.06.2023

‘Rusya’nın pro-aktif ekonomi politikasına gereksinimi var’

Rusya Devlet Başkanı, “Dünyada geri çevrilemez, eski haline getirilemez, kökleri derinlere inen değişiklikler oluyor, bu nedenle Rusya’nın pro-aktif (değişikliklere göre kendine yön vermektense, değişimi kendinde önceden yaratarak önlem alan) bir ekonomi politikasına gereksinimi var” saptaması da yaptı. Putin, “Rusya, arz ekonomisi modeli geliştirmek için gereksinim duyduğu her şeye sahip” diye ekledi.

‘Rusya eskiden beri olduğu gibi dünya ekonomisinin içinde olacak’

“Çok kutuplu dünya düzeni güçleniyor, bu kaçınılması mümkün olmayan bir süreç” ifadelerini kullanan Rusya Devlet Başkanı, “Rusya eskiden beri olduğu gibi dünya ekonomisinin içinde olacak. Ticari ürün ihracatımız geçen sene yeni bir rekor kırarak 592 milyar dolar olarak gerçekleşti. Doğası gereği iğrenç olan neo-kolonyal sistemin sonu geldi” değerlendirmesini yaptı.
Putin, ülke içindeki duruma ilişkin ise, “Her şehir, köy ve bölgede iş bulma olanağı olmalı” vurgusu yaptı. Putin ayrıca, Rusya’da çocuklu ailelere verilen devlet desteğiyle ilgili olarak, ailenin gelirinin değişmesine bakılmadan 1.5 yaşını doldurana kadar her çocuk için aileye maddi yardım yapılması gerektiğini kaydetti.
Putin, ülke dışında bulunan ve kimisine el konulan Rus mal varlıklarının ülkeye geri döndürülmesi konusunda hükümeti görevlendirdi.
Rusya Devlet Başkanı ayrıca hükümetin, Rusya’ya yatırım akışının artmasını sağlaması gerektiğini ve söz konusu yatırımların 2030’a kadar 5 kat artarak 10 trilyon ruble olması gerektiğini belirtti.
Putin, Rusların Rusya’da para kazanıp paralarını Rusya’da saklamaya teşvik edecek bir ekonomik sistem inşa edilmesi gerektiğini de kaydetti.
St. Petersburg Ekonomik Forumu’nun genel oturumunun soru-cevap kısmında ise Putin, Ukrayna’daki özel askeri operasyona ilişkin, ‘Ukrayna’nın herkesin önünde Donbass’ta barışçıl çözüme yanaşmaması yüzünden, Rusya’nın Kiev rejiminin buradaki saldırganlığına son vermek adına Ukrayna’da özel askeri operasyon başlatmak zorunda kaldığını’ belirtti.

‘Ukrayna bu şekilde uzun süre savaşamaz’

Ukrayna güçlerinin aylardan beri hazırlığını yaptığı karşı saldırıyla ilgili bir soru üzerine ise Putin, “Ukrayna’nın elinde yakında kendine ait silah kalmayacak, dışarıdan gelen silahlarla savaşıyorlar, bu şekilde uzun süre savaşamazsınız” dedi.
Rusya Devlet Başkanı, Ukrayna’ya askeri yardım yapan Batı ülkelerine ilişkin olarak da“Batı, Rusya’nın savaş alanında stratejik yenilgi alması için elinde ne varsa kullanıyor, neleri varsa ortaya koyuyorlar” ifadelerini kullandı.

‘Ukrayna karşı saldırıda 186 tank, 418 zırhlı araç kaybetti’

Putin, Ukrayna güçlerinin başlattıklarını söylediği karşı saldırıyla ilgili ayrıca, “Ukrayna hamle yaptığı hiçbir sahada amacına ulaşamadı. Karşı saldırı sırasında 186 tanklarını ve 418 zırhlı araçlarını kaybettiler ve kayıpları artmayı sürdürüyor” dedi.
Rusya Devlet Başkanı, “Ukrayna sürekli yeni karşı saldırı girişimlerinde bulunuyor, kelimenin gerçek manasıyla şu an, Zaporojye dahil pek çok yerde çatışmalar yaşanıyor, fakat Kiev’in (kazanma) şansı yok” diye ekledi.

Ukrayna ordusu - Sputnik Türkiye, 1920, 16.06.2023

‘Rusya, Nazilere karşı verilen savaşta en çok zararı gören ülke’

Putin soru-cevap kısmı sırasında, neo-Nazi güçlerin Ukrayna’daki devlet kurumlarına eklemlenmiş olmasıyla ilgili olarak, “Neo-Naziler, yani Hitler’in takipçileri Ukrayna’da deyim yerindeyse podyuma çıktılar” değerlendirmesini yaptı. Putin, “Rusya, Nazilere karşı verilen savaşta en çok zararı gören ülke. Bunu asla unutmayacağız” diye ekledi.

‘Yahudi arkadaşlarım Zelenskiy’in Yahudi olmadığını söylüyor’

Rusya lideri, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir ‘Zelenskiy’in Yahudi olması nedeniyle neo-Nazileri devlette barındırıyor olmasının imkansız olduğu’ argümanına ilişkin ise, “Yahudi arkadaşlarım Zelenskiy’in Yahudi olmadığını, Yahudi halkının yüz karası olduğunu söylüyor” dedi. Putin, bu nedenlerle, Ukrayna’nın neo-Nazilerden ve Nazi ideolojisinden arındırılmasının, Rusya’nın özel askeri operasyonla elde etmek istediği kilit hedeflerden birisi olduğunu ekledi.

Vladimir Zelenskiy - Sputnik Türkiye, 1920, 15.06.2023

Rusya Devlet Başkanı, Ukrayna’da savaş başlatanın Kiev hükümetinin kendisi olduğunu belirtti ve ekledi: “Ukrayna’da savaş 2014’te Batılı sponsorlarının desteğini arkasına alan Kiev tarafından başlatıldı fakat Batı’da bundan bahsetmemeye çalışıyorlar.”
Ukrayna hükümeti 2014’te Donbass’ta yıllar sürecek ve yüzlerce insanın ölümüne ya da yerinden olmasına sebep olan bir askeri operasyon başlatmıştı.

‘Polonyalılar rüyalarında Ukrayna’nın batısını görüyor’

Bununla beraber Putin, Polonya’nın, Ukrayna’nın batısını denetimi altına almak istediği tezini yeniden gündeme getirdi ve “Polonyalılar uykularında Ukrayna’nın batısını kendilerine nasıl geri döndüreceklerine dair rüyalar görüyor. Görünen o ki işler buraya doğru gidiyor” değerlendirmesini yaptı.

‘Küresel ticarette uygulanan tüm piyasa dışı kısıtlamalar yapıcılıktan uzaktır’

Küresel ticarette uygulanan tüm piyasa dışı kısıtlamalarnı yapıcılıktan uzak olduğunu ifade eden Putin, “OPEC+ grubunun tüm kararları, siyasetten arındırılmış olup Rusya’nın özel askeri harekatıyla değil, sadece ekonomik amaca uygunlukla bağlantılıdır. OPEC+ piyasayı dengelemeyi başarıyor. Rus şirketlerine gelince, enerji kaynakları satışına yönelik kısıtlamalar, onları daha profesyonelce hareket etmeye zorluyor.” dedi.

Rusya’nın farklı pazarlara Ukrayna’daki durum ortaya çıkmadan çok önce yönelmeye başladığını dile getiren Putin, “Rusya’nın Çin’e bağımlı hale geldiğini söyleyenler, bizzat kendileri çok uzun süredir bu haldedir. Rusya, Asya, Latin Amerika ve Afrika pazarlarına Ukrayna’daki durum ortaya çıkmadan çok önce yönelmeye başladı, zira ekonomideki liderler değişiyor. Yaptırımlar, Rusya’nın kalkınmasını engellemiyor. Bazı şeyleri suni olarak kısıtlamaya çalışanlar, ilk sırada kendileri mağdur oluyor.” değerlendirmesini yaptı.

‘F-16’lar sınırın ardına konuşlandırılırsa, onları nasıl imha edeceğimize bakacağız’

NATO’nun Ukrayna’daki savaşa dahil olduğunu belirten Putin, “Leopard tankları Ukrayna’da halihazırda yanıyor, F-16’ların başına da aynı şey gelecek. F-16’lar sınırın ardına konuşlandırılırsa, onları nasıl imha edeceğimize bakacağız. Bu, NATO’nun çatışmaya daha fazla katılmasına yönelik ciddi bir tehlikedir.” dedi.

‘ABD’de farklı bir yönetim olsaydı, Ukrayna’da farklı bir yol bulmayı başarabilirdik’

Şu anda Rusya’nın ABD’yle neredeyse hiç teması kurmadığını fakat bunları reddedenin Moskova olmadığını söyleyen Putin, “ABD, Rusya’yla temas kurmak yerine Ukrayna’ya teçhizat sevk etmeyi seçti. Eğer ABD’de farklı bir yönetim olsaydı, Ukrayna’daki durum konusunda farklı bir yol bulmayı başarabilirdik. Keşke Batı Ukrayna‘da farklı bir yol izleyip silah pompalamasaydı. Ancak onlar hiçbir halükarda bir şey elde edemeyecek” diye konuştu.

Ukrayna ordusunun Kremlin Sarayı’na ve Belgorod Bölgesi’ne düzenlediği saldırıları eleştiren Putin, “Bunlar, Moskova’yı ciddi güçlü eylemlere kışkırtma girişimi. Rusya’nın Kiev’in merkezindeki herhangi bir binayı imha etmesinin hiçbir maliyeti yok, ancak birkaç nedenden dolayı bu yapılmıyor. Herkes, bizden düğmelere basmaya başlamamızı bekliyor, ancak biz bunu yapmayacağız. Kiev’in askeri başarısı yok” ifadelerini kullandı.

Rusya'nın başkenti Moskova - Sputnik Türkiye, 1920, 04.05.2023

‘Nükleer silah kullanmaya gerek duymuyoruz’

Rusya’nın Ukrayna’daki askeri hedefleri yüksek hassasiyetli silahlarla vurduğunu anlatan Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Silah depolarının ve paralı askerlerin nasıl imha edildiğine bakmak yeterli. Nükleer silah kullanmaya gerek duymuyoruz. Rusya devletinin varlığına yönelik tehdit oluşursa, teorik olarak bu mümkün. Nitekim Rusya, NATO ülkelerinden daha fazla nükleer silaha sahip. Bunları azaltmamızı istiyorlar, çok beklerler.”

Hiroşima ve Nagasaki saldırılarının tanıkları anlattı - Sputnik Türkiye, 1920, 06.08.2018

‘ABD, nükleer silah kullanarak emsal teşkil etti’

ABD’nin ise nükleer olmayan bir ülkeye karşı nükleer silah kullanan ilk ve tek ülke olduğunu anımsatan Putin, Hiroşima ve Nagasaki’yi vuran Washington’un kendini haklı gördüğünü ancak bu eylemiyle emsal teşkil ettiğini belirtti.

‘Minsk’e nükleer silah verme kararı, Rusya’ya stratejik yenilgi yaşatmayı düşünen herkes için caydırıcı bir unsur’

Belarus’a söz verdikleri nükleer başlıkların ilk partisini konuşlandırdıklarını kaydeden Putin, yıl sonuna kadar bu görevi tamamıyla yerine getireceklerinin altını çizdi ve ekledi: “Bu karar, Rusya’ya stratejik yenilgi yaşatmayı düşünen herkese yönelik caydırıcı bir unsur.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir