Rusiya və NATO-nun Qafqaz savaşı başlanır

Rus Dışişleri Sözcüsü’nden ABD’e sitem: Kürtlere cenneti vaat ettiler, sonra kandırdılar

Türk axını” Qarabağ münaqişəsinin həllini sürətləndirəcəkmi?

Dış politikada ‘diken azaltma’: Sırada ne var?

Putin: Haydar Aliyev büyük devlet adamıydı!

Azerbaycan, Gündem, Rusya 10 Mayıs 2018
557


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ulusal lideri merhum Haydar Aliyev’in büyük devlet adamı ve asıl vatansever bir lider olduğunu vurguladı.

Haydar Aliyev’in doğumunun 95. Yıldönümü vesilesiyle Azerbaycan’ın başkenti düzenlenen “Haydar Aliyev: Şahsiyet, Misyon ve Miras” konulu serginin açılışına tebrik mesajı gönderen Putin duygularını şöyle aktardı: “Haydar Aliyev büyük devlet adamı ve asıl vatansever bir liderdi. O vatanının sadık oğluydu.”

Siyasi bilge ve vizyonu gibi yetenekleri sayesinde Haydar Aliyev’in çok zor sorunları çözülmesindeki başarılarına değinen Putin, “Haydar Aliyev’in siyasal bilgeliği, en zor meselelerin özünü ele alma kabiliyeti, büyük organizatörlük yeteneği ona vatanında ve yurtdışında da yüksek bir saygınlık kazandırdı.”

Aliyev’in bağımsız Azerbaycan’ın çok zor tarihsel döneminde ülkesine liderlik yaptığına dikkat çeken Putin, “Aliyev Azeri toplumunun tek yumruk olmasında çok büyük bir rol oynadı. O ülkesinin gerçek lideri oldu.” dedi.

Rusya ve Azerbaycan arasında karşılıklı, dostluk ve faydalı işbirliğinin artırılmasında Haydar Aliyev’in muazzam rol oynadığını belirten Putin, “Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in bugün bu yolu yakışır şekilde devam ettirmesi sevindiricidir.” şeklinde konuştu.
Fuat Safarov kafkassam moskova

Yorumlar